Crisis: een slagvaardige samenleving

Gevaren en zorgen komen niet uitsluitend van binnen onze gemeente. De gemeente Berkelland is geen eiland. We leven in onzekere tijden. Het conflict in het Midden-Oosten tussen Israël en Palestina, de hybride oorlogssituatie met Rusland, een steeds agressiever naar buiten opererend China, ontregelende acties door terroristische groepen, een onbetrouwbare president in het Witte Huis, nog niet zo lang geleden de Coronapandemie. Zomaar een aantal voorbeelden van situaties in de wereld die direct of indirect invloed op onze gemeente uitoefenen of kunnen uitoefenen.

Grote gevolgen

De gevolgen kunnen groot zijn. Door ontregelende acties, handelsblokkades of andere dreigingen kan kritieke infrastructuur worden geraakt, met mogelijk stroomuitval, wegvallen van digitaal verkeer of het in gevaar komen van voedsel- en drinkwatervoorziening tot gevolg. Het is naïef om te denken dat dit ons niet zou kunnen overkomen. Reden genoeg voor D66 Berkelland om hierover schriftelijke vragen aan het college te stellen. Wat doet de gemeente Berkelland op dit gebied? Waar liggen welke verantwoordelijkheden? Onze vragen en de beantwoording zijn hier terug te lezen.

Voortrekkersrol gemeente

De gemeente speelt een belangrijke rol in de voorbereiding op een crisissituatie. D66 Berkelland vindt dat de gemeente deze voorbereiding in regionaal verband en met partners als waterbedrijf Vitens en netbeheerder Liander dient op te pakken, om zo niet zelf het wiel te hoeven uitvinden en in het geval van een crisis de samenwerking binnen de regio en met partners optimaal te laten verlopen. Binnen deze regionale samenwerking zien wij voor onze gemeente een voortrekkersrol weggelegd. Immers valt geen tijd te verliezen. Een plan in het geval van een crisissituatie dient te worden opgesteld en tegelijkertijd dient aan de weerbaarheid van onze maatschappij te worden gewerkt. Een gerichte voorlichtingscampagne richting inwoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties is hier een belangrijk onderdeel van. Eén ieder dient te weten hoe te handelen in het geval van een crisissituatie en welke rol men hierin kan vervullen.

Beeld: D66 Berkelland

Better be save than sorry

Vanuit de voorlichtingscampagne ‘Denk Vooruit’ van de Rijksoverheid ontvangt ieder huishouden in Nederland binnenkort een boekje met tips. Tips over hoe te handelen in het geval van een crisissituatie. Naast de handige tips dient dit boekje bij te dragen aan de bewustwording van de bevolking. Uit onderzoek blijkt namelijk dat de meeste mensen nog niet op een (langdurige) crisissituatie zijn voorbereid. De boekjes vallen naar verwachting eind november, begin december bij iedereen op de deurmat. En zeg nou zelf: better be save than sorry?