Dit rapport laat zien wat jaren van stilstand ons kosten. Niet alleen voor het klimaat, maar ook voor onze energierekening en onze onafhankelijkheid. Dit kabinet is begonnen die stilstand te doorbreken. Nu is het tijd om de versnelling in te zetten.
Dat Nederland die versnelling in huis heeft staat vast. We hebben het nog maar een paar jaar geleden laten zien, toen Rob Jetten als eerste klimaatminister de doelen binnen bereik bracht. Nederland werd binnen een jaar onafhankelijk van Russisch gas, wereldkampioen zonnepanelen, Europees kampioen laadpalen.
In de jaren die volgden ging de handrem op de vooruitgang. Onder Wilders werd het klimaatbeleid op een zijspoor gezet. Daarom zegt de directeur van het PBL, auteur van het klimaatrapport: “Dit kabinet is net begonnen, neemt maatregelen die repareren wat het vorige kabinet heeft afgezwakt.”
Die reparatie bestaat onder andere uit nieuwe miljardeninvesteringen in schone energie van eigen bodem, een vertienvoudiging van de windcapaciteit op de Noordzee, een nationaal isolatie-offensief, een crisiswet netcongestie, en een leidende rol in Europa en de wereld bij de afbouw van fossiel.
Het coalitieakkoord geeft het kabinet de opdracht om te doen wat nodig is voor het klimaat. Minister Van Veldhoven is geknipt voor de rol: precies, optimistisch, kundig, gedreven. Met oog voor de enormiteit van de opgave, maar ook de kansen die Nederland kan grijpen.
Dat een versnelling nodig is blijkt uit de cijfers van vandaag. En dat die versnelling ons land mooier, schoner en veiliger zal maken staat vast. Daarom ga ik daar iedere dag vanuit de Kamer aan werken. Het zal niet makkelijk zijn, maar we kunnen dit.
Klimaatdoelen raken uit zicht. Felix Klos: ‘Dat een versnelling nodig is blijkt uit de cijfers van vandaag.’
De overgang naar duurzame energie gaat niet meer zo snel als we zouden willen. De klimaatdoelen om in 2040 90% minder broeikasgassen uit te stoten dan in 1990 en in 2050 ‘klimaatneutraal’ te zijn, lijken steeds moeilijker haalbaar. Dit blijkt uit een rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving. Lees hier de reactie van Tweede Kamerlid Felix Klos.