Geen terugstuurservice van brieven

Diverse fracties hebben tijdens de laatste raadsvergadering een motie ingediend over dat inwoners -als ze de inhoud van de brief niet begrijpen- de brief terug kunnen sturen naar de gemeente. De zogenaamde terugkeerfunctie.

Een geletterd Assen

D66 is een partij die zich inzet voor een geletterd Assen. Het is vreselijk als je je kind niet kan voorlezen of een brief van de gemeente niet begrijpt. Hoewel D66 de intentie van een terugstuurservice voor onbegrijpelijke brieven waardeert, hebben wij deze motie niet gesteund. We leggen uit waarom.

B1/2F is de minimale norm

Ten eerste is het belangrijk dat brieven voor de meeste mensen op B1-niveau begrijpelijk moeten zijn. Namelijk, B1 en 2F-niveau is het minimumniveau dat volwassenen moeten beheersen om volwaardig mee te kunnen doen in onze samenleving. Wij vinden dat de gemeente bij het opstellen van de brieven zich strikt aan deze B1-richtlijnen moet houden. En dan lijkt ons een terugstuurservice een omweg die de kern van het probleem niet aanpakt.

Inzetten geletterdheid school

Wij vinden geletterdheid belangrijk. Als samenleving hebben wij de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat kinderen en jongeren functioneel geletterd van school komen. Daarmee hebben ze hun leven lang plezier van. Dit betekent dat zij minimaal het 2F-niveau moeten behalen. Inwoners die dit niveau niet (kunnen) halen, dan is het taalhuis beschikbaar om de zelfredzaamheid op taalgebied te vergroten.

Hoewel wij de intentie van de motie wel begrepen, menen wij dat de voorgestelde pilot niet de meest effectieve manier is om de communicatie tussen inwoner en gemeente te verbeteren en daarmee de laaggeletterdheid aan te pakken.

  • De motie heeft geen meerderheid behaald in de gemeenteraad.