Herindeling. D66 kiest voor De Liemers

Herindeling. D66 kiest voor De Liemers

In het kort

D66 Kiest voor één grote Liemerse gemeente met Westervoort, Duiven, Zevenaar en Doesburg. Een gemeente met tegen de 100.000 inwoners heeft ontegenzeggelijk een enorme bestuurskracht. Een grote, sterke Liemerse gemeente geeft ons de beste kansen voor nu en in de toekomst.

Voordelen Liemerse gemeente in het kort:

  • robuust en toekomstbestendig
  • financieel krachtig
  • sterke ambtelijke organisatie
  • sterke regionale speler
  • meer kans op behoud voorzieningen
  • beter voor woningbouw
  • voordelen sociaal domein
  • goede economische ontwikkeling
  • geografisch een geheel
  • dynamiek van een nieuwe gemeente, eigen stempel
  • enthousiasme deelnemende gemeenten

Waarom de keuze voor de Liemers

Wikken en wegen

Aan onze keuze is veel wikken en wegen vooraf gegaan. Aansluiting bij de gemeente Bronckhorst vonden wij van meet af aan onverstandig. Bronckhorst is een plattelandsgemeente, wij zijn een stad met dito problematiek. Dat past niet goed op elkaar. En vooral speelt mee dat al onze belangrijke samenwerkingsverbanden in de regio Arnhem/Nijmegen liggen. Daar hebben wij veel baat bij en is destijds bewust voor gekozen. Bronckhorst viel daardoor voor ons af.

Met alle respect voor Zevenaar, een aansluiting bij enkel die gemeente was voor ons ook geen optie. Als de keuze beperkt is tot slechts één gemeente, ligt Rheden veel meer voor de hand. We hebben veel gemeenschappelijk en Rheden ligt voor menigeen gevoelsmatig dichter bij huis.

De kaarten komen echter anders te liggen wanneer en nu er een mogelijkheid is om een grote, sterke, nieuwe gemeente tot stand te brengen. Het zijn vooral rationele factoren die bij de afweging het zwaarst wegen en dan slaat de weegschaal door naar de Liemers. Doesburg is daar naar onze overtuiging het beste mee af. De volgende onderdelen – in willekeurige volgorde – in ogenschouw nemende is dat voor ons de logische conclusie:

  • Groot en sterk. We krijgen met een gemeente van tegen de 100.000 inwoners een grote, robuuste en sterke gemeente, die toekomstbestendig is. Een regionale speler van betekenis. Een ambtelijke organisatie (750 fte, 1000 medewerkers) met veel expertise en slagkracht, en een goede positie op de arbeidsmarkt. Een robuuste gemeente. En toekomstbestendig.
  • Financieel sterke uitgangspositie. Een grote gemeente krijgt meer geld en staat per definitie structureel financieel sterker. We krijgen dan een begroting van 450 mln, en 13 mln. herindelingsgelden.
  • Identiteit. Doesburg schuift niet aan bij een bestaande gemeente. Er komt een nieuwe gemeente, waarin Doesburg zijn eigen positie kan innemen en mee kan bouwen aan een nieuwe gemeente.
  • Voorzieningen. Met de Liemers ontstaat een groot verzorgingsgebied. Doesburg zit aan de rand; dat maakt de kans groter op behoud van een eigen gemeentelijk loket, zwembad en sporthal, laat staan essentiële voorzieningen als medische zorg.
  • Woningbouw. Bij de Liemers hebben we de meeste kans op het realiseren van onze ruimtelijke ambities. Woningbouw is een van de grote opgaven in het gebied. We krijgen meer mogelijkheden en fors meer ambtelijke ondersteuning voor onze eigen wensen.
  • Economie. We kunnen aansluiten bij de economische ontwikkeling langs de A12. Dat helpt bijvoorbeeld om mensen weer aan het werk te helpen. De provincie staat open voor extra investeringsimpulsen.
  • Sociaal domein. Ongeveer de helft van elk gemeentelijk budget gaat op aan het sociaal domein. Een robuuste organisatie is nodig om dat goed te laten verlopen. Doesburg krijgt veel versterking op strategisch niveau.
  • Geografisch geheel. De Liemers met Doesburg vormt een geografisch samenhangend geheel.
    Enthousiasme en bestuurlijke inzet. We merken bij de Liemerse gemeenten erg veel enthousiasme en bereidheid om samen een nieuwe gemeente tot stand te brengen.
  • Dynamiek en ambitie. Wij krijgen met een grote, nieuwe gemeente veel dynamiek. Daar gaat Doesburg in mee en dat is goed voor Doesburg. Wij staan voor een levendige, bruisende stad.

De opgave voor nu

De opgave is nu is nu om te gaan werken aan die nieuwe gemeente.

Wij zetten in op de volgende hoofdzaken:

  • Stadsraad
  • Voorzieningen behouden, inclusief gemeentelijk loket.
  • Toerisme, behoud VVV en promotie van het merk Doesburg
  • Openbaar vervoer verbeteren
  • Groene long tussen gebied rond de A12 en Doesburg, Angerlo, Giesbeek, Lathum
  • Laagdrempelige ambtelijke organisatie