Arnhem zet stap naar een hittebestendige stad

Betere informatie, meer aandacht voor kwetsbare inwoners en oog voor de spreiding van watertappunten

Steeds vaker krijgen we in Arnhem te maken met dagen waarop de hitte een risico vormt voor onze gezondheid. Het is van belang dat iedereen dan weet waar je verkoeling kunt vinden of een flesje water kunt vullen. Zeker inwoners die extra kwetsbaar zijn, moeten kunnen rekenen op goede ondersteuning. Daarom zette D66 zich tijdens de afgelopen raadsvergadering in voor een hittebestendig Arnhem. Samen met Arnhem Centraal stelde D66 vragen over de bekendheid van koelplekken en openbare watertappunten. Daarnaast diende D66 samen met PRO en BurgerBelang Arnhem een motie in voor een hitteprotocol voor dak- en thuisloze inwoners.

Een voorziening heeft pas waarde als mensen haar weten te vinden

Arnhem heeft tientallen openbare watertappunten en verschillende plekken waar inwoners verkoeling kunnen zoeken. Toch horen we dat veel mensen, waaronder professionals en vrijwilligers die met kwetsbare inwoners werken, deze voorzieningen niet altijd goed weten te vinden. “Een watertappunt waar niemand van weet, lest geen dorst,” zegt D66-raadslid Lonneke Kranendonk. “Goede voorzieningen zijn belangrijk, maar mensen moeten ze ook kunnen vinden. Daarom hebben we het college gevraagd hoe de communicatie vóór een volgende hittegolf beter en gerichter kan.”
Tijdens het debat vroeg D66 ook aandacht voor de spreiding van de openbare watertappunten. Dat er in de binnenstad meer watertappunten zijn is logisch, omdat daar veel mensen komen. Maar ook buiten het centrum heeft Arnhem-Zuid duidelijk minder openbare watertappunten dan Arnhem-Noord. D66 vroeg het college daarom die verdeling in beeld te brengen en te onderzoeken of juist in Arnhem-Zuid, bijvoorbeeld bij parken en recreatiegebieden, extra watertappunten nodig zijn. De wethouder heeft toegezegd de spreiding van de watertappunten mee te nemen bij de actualisatie van het hitteplan. Kranendonk is blij met die toezegging: “Zo kunnen we ervoor zorgen dat de voorzieningen beter aansluiten op de plekken waar Arnhemmers ze nodig hebben. Uiteindelijk wil je gewoon dat iedere Arnhemmer tijdens een hittegolf eenvoudig drinkwater of verkoeling kan vinden.”

D66-raadslid Lonneke Kranendonk over de verdeling van drinkwaterpunten over de stad. Beeld: Rinus Baak

Extra bescherming voor dak- en thuisloze inwoners

Niet iedereen kan zich bij extreme hitte terugtrekken in een eigen woning. Dak- en thuisloze inwoners lopen volgens het RIVM juist een groter gezondheidsrisico tijdens langdurige hitte. Daarom diende D66 met PRO een motie in om samen met de GGD en maatschappelijke organisaties een hitteprotocol op te stellen. “Voor extreme kou hebben we al een vorstprotocol. Dan is het logisch dat we ook nadenken over hoe we mensen beschermen tijdens extreme hitte,” zegt D66-fractielid Alexander van den Berg. “Iedere Arnhemmer verdient een veilige plek als de temperaturen zo hoog oplopen.” Ook andere GGD-regio’s werken inmiddels met zo’n hitteprotocol voor dak- en thuisloze inwoners. De motie is unaniem door de gemeenteraad aangenomen. Daarmee zet Arnhem een belangrijke stap naar een stad die beter voorbereid is op de gevolgen van steeds warmere zomers.

Artikel in De Gelderlander over de motie ‘Hitteprotocol voor dak- en thuislozen in Arnhem’ Beeld: D66 Arnhem

Klaar voor de zomer van morgen

Extreme hitte is allang geen uitzondering meer. Daarom moeten we Arnhem voorbereiden op warmere zomers. Met duidelijke informatie, voldoende watertappunten op de juiste plekken en extra bescherming voor inwoners die dat het hardst nodig hebben, maken we onze stad gezonder, veiliger en beter bestand tegen hitte.