Schone stad en circulaire keuzes

D66 werkt aan een stad waar circulariteit en leefbaarheid hand in hand gaan. In onze visie betaalt de vervuiler en worden duurzame keuzes beloond. Door afvalscheiding eenvoudiger te maken en circulaire economie te stimuleren, verkleinen we onze ecologische voetafdruk en versterken we de onze economie. Bedrijventerreinen worden broedplaatsen voor hergebruik en samenwerking. We pakken overlast en zwerfafval aan, en geven ruimte aan vernieuwende initiatieven. Zo bouwen we aan een schoner, eerlijker en toekomstbestendig Arnhem.

Slim en eerlijk afvalbeleid

Arnhemmers willen een schone stad. D66 zet in op gemak en service voor bewoners, slimme technologie en een eerlijke verdeling van kosten, met als uitgangspunt: de vervuiler betaalt. Lessen uit het burgerberaad en eerdere referenda nemen we mee om tot een duurzaam en betaalbaar systeem te komen waarmee de Arnhemse afvalberg wordt verkleind.

  • Voer gedifferentieerde afvalstoffenheffing in. We onderzoeken systemen zoals betaling per restafvalzak om afvalvermindering te stimuleren. Hierbij willen we ruimte om voor een andere aanpak te kiezen in wijken waar dit noodzakelijk is.
  • Verhoog de service voor afvalscheiding. We halen meer reststromen gescheiden aan huis op en doen dat vaker, zodat goed scheiden makkelijker wordt.
  • Zet in op slimme technologie. Met sensoren en datagedreven inzameling maken we afvalinzameling efficiënter en schoner.
  • Intensiveer handhaving op vervuiling. We handhaven strenger op afvaldumping en onjuiste afvalscheiding, gericht op hotspots in de stad.

Statiegeld en hergebruik stimuleren

Hergebruik en statiegeldsystemen zijn effectieve manieren om afval te verminderen. D66 wil dat hergebruik makkelijker wordt en dat het loont om grondstoffen terug in de keten te brengen.

  • Meer statiegeldpunten in de stad. We pleiten voor extra inleverpunten voor statiegeldflessen en -blikjes, onder andere in de binnenstad en bij Arnhem Centraal.
  • Faciliteer hergebruikcentra. We maken ruimte voor en stimuleren Repair Cafés en hergebruikcentra in samenwerking met onderwijs, bouwmarkten en elektronica-retailers.
  • Voeg circulariteit toe aan bestaande regelingen. We nemen circulariteit expliciet op in regelingen zoals de Toekomstbestendig Wonen Lening.

Arnhem als circulaire hub

De circulaire economie biedt Arnhem kansen. Er is behoefte aan opslag en flexibiliteit in opslag en doorvoer van materialen, maar dit lukt nu onvoldoende. D66 wil ruimte maken voor innovatieve hubs, samenwerking stimuleren en het logistieke netwerk benutten bij het sluiten van kringlopen. Zo gaan waardevolle grondstoffen niet verloren en maken we circulair hergebruik haalbaar.

  • Ontwikkelruimte voor circulaire hubs op werklocaties. We richten ons op het oostelijk gebied van Arnhem waar bedrijvigheid en waterwegen goed samenkomen.
  • Faciliteer samenwerking tussen bedrijven. De gemeente stimuleert en faciliteert het delen van afval- en grondstofstromen op bedrijventerreinen.
  • Onderzoek hergebruik van afvalwater. We verkennen toepassingen van gezuiverd afvalwater (effluent) voor industrie en stadslandbouw.