Duiding verkiezingsuitslag D66 Nieuwkoop

Hieronder is de spreektekst te vinden van lijsttrekker Jop van der Pijl over de verkiezingsuitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. Deze spreektekst is uitgesproken tijdens het duidingsdebat in de vergadering van zaterdag 21 maart.

Uitslag partijen

De afgelopen maanden hebben wij als D66, en dat geldt voor alle partijen, keihard gewerkt aan onze campagne. Iedereen heeft alles gegeven om zoveel mogelijk inwoners naar het stemhokje te krijgen.

Allereerst onze felicitaties aan Samen Beter Nieuwkoop, die met 5.215 stemmen het vertrouwen van de meeste kiezers heeft gekregen. Dat is echt een knappe prestatie. 

Ook de VVD heeft deze verkiezingen een groter aantal kiezers weten te bereiken; daarvoor geven wij hen graag complimenten.

Tegelijkertijd realiseren we ons dat er ook partijen zijn die zich met volle overtuiging hebben ingezet, maar daar niet het resultaat voor terugzien waarop zij hadden gehoopt. Zetels verliezen is zuur. Daarom wil ik hier toch ook onze waardering uitspreken voor de inzet van het CDA en Natuurlijk Nieuwkoop, en wensen wij hen succes met hun nieuwe teams. We kijken uit naar de frisse energie die deze nieuwe raadsleden met zich mee zullen brengen.

Tot slot, qua ‘andere partijen’ spreken wij onze waardering uit voor de heer Splinter, die, ondanks dat zijn partij ChristenUnie-SGP minder kiezers heeft getrokken, zich al vier jaar met volle inzet als eenmansfractie heeft ingezet en dat ook de komende periode blijft doen. Dat vraagt moed, energie en een groot verantwoordelijkheidsgevoel.

Dan over onszelf. Er zit hier een tevreden D66-lijsttrekker. We hebben ons tot de laatste dag ingezet voor een Nieuwkoop waarin verder wordt gekeken dan morgen. We waren zichtbaarder dan ooit; op straat, in de media en tot slot zelfs als een soort Gaston langs de deuren om de laatste kiezers te overtuigen te gaan stemmen. En dat heeft resultaat opgeleverd: we hebben als partij nieuwe kiezers aangetrokken, een stijging van meer dan 10%, we hebben meer leden dan ooit en gaan straks met een fris, deskundig en energiek team ‘aan de slag’.

Terugblik campagne

Tegelijkertijd was deze campagne niet alleen positief. We zien een samenleving die verhardt, vaak aangejaagd door sociale media. Vrijwilligers van ons hebben meerdere keren te maken gekregen met vervelende reacties, intimiderende acties in onze dorpen, en ook posters van ons en andere partijen zijn meerdere keren beklad. Het maakt ons strijdbaar, maar het baart mij ook zorgen. Democratie vraagt om respect en ruimte voor verschil van mening.

Daarom ligt er voor een nieuwe coalitie, in welke samenstelling dan ook, wat ons betreft een belangrijke opdracht: zoek vaker het ‘wij’ in plaats van ‘ik’. Blijf bouwen aan de politieke cultuur die Nieuwkoop ook kenmerkt: samenwerken aan oplossingen voor de grote uitdagingen die voor ons liggen. (…) Op D66 kunt u daarvoor rekenen.

Insteek verkenning

We spreken ons vertrouwen uit in informateur Gert-Jan Schotanus die namens Samen Beter Nieuwkoop voor wordt gesteld en kijken uit naar de gesprekken. Wat ons betreft zoeken we naar een positieve, evenwichtige samenwerking, met oog voor de uitdagingen die ons te wachten staat bij het vervullen van lokale wensen én onze gemeentelijke verantwoordelijkheden die voortvloeien vanuit de basis van onze rechtstaat. Er staat ons veel te wachten de komende tijd en in het bijzonder op het gebied van wonen, klimaat, energie en gezonde gemeentefinanciën staat een nieuwe coalitie aan zet.

Laten we de komende 4 jaar met elkaar gaan laten zien, wat voor mooie dingen we kunnen bereiken.