Kunst en cultuur

Iedereen die weleens naar een festival gaat, een boek leest, een film kijkt of musea bezoekt, weet: kunst en cultuur maken het leven rijker. Ze geven ruimte om te voelen, te denken en te ontdekken. Ze brengen mensen samen, geven inspiratie, troost en hoop. Ook in Baarn zien we kunst en cultuur als bron van verbinding, inspiratie en maatschappelijke vernieuwing.

Voor iedereen wat te vinden

Kunst en cultuur zijn zichtbaar in Baarn. We zijn een dorp waar op dat vlak veel gebeurt en er voor iedereen wat te vinden is. Ons theater De Speeldoos, dat in 2024 de prijs won voor het beste kleine theater van Nederland en in 2025 een eervolle vermelding kreeg, is een trots voorbeeld. Maar er is veel meer: voorstellingen van lokale muziek-, dans- en toneelverenigingen, het jaarlijkse Gluren bij de Buren, de Open Atelierroute en evenementen in de Pekingtuin, op de Brink, in de Laanstraat en op andere plaatsen in Baarn.

Een dorp dat groter voelt

Deze activiteiten maken Baarn tot een plek waar kunst en cultuur niet alleen te bewonderen zijn, maar ook beleefd worden. Voor D66 Baarn zijn kunst en cultuur geen luxe. Het zijn essentiele onderdelen van een vrije en veerkrachtige samenleving. Het culturele leven maakt Baarn tot een dorp dat groter voelt dan het is.

Wat er al gebeurt

Kunst en cultuur blijven in beweging. De afgelopen jaren stonden in het teken van belangrijke besluiten en nieuwe regelingen.

Kunst en cultuur in beweging

  • Cultuurhuis: Eind 2024 besloot de raad tot een nieuw cultuurhuis op de Rembrandtlaan en een klein theater op Hoofdstraat 1. Helaas werd dat plan tot grote teleurstelling van D66 Baarn in 2025 teruggedraaid.
  • Cultuurcoach: Er is een cultuurcoach aangesteld, die helpt initiatieven samen te brengen en een nog betere samenwerking te stimuleren.
  • Evenementenbeleid: Sinds juni 2025 geldt een nieuwe subsidieregeling voor evenementen met een onafhankelijke beoordeling van aanvragen.
  • Kunst- en cultuurvisie 2025-2030: In december 2024 stelde de gemeenteraad de Kunst- en cultuurvisie vast. Deze visie zet onder andere in op meer culturele participatie, vooral onder jongeren.
  • Baarn & Escher: In oktober 2025 is subsidie toegekend voor het Escherplan. Daarmee wordt het werk van de beroemde kunstenaar M.C. Escher, die een bijzondere band heeft met Baarn, zichtbaar gemaakt in ons dorp.