Wat is er bepaald?
In de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (APV) staat een alcoholverkoopverbod voor detailhandel in de binnenstad tijdens Leidens Ontzet. Dat betekent dat er aankomende 2 oktober vanaf 12:00 uur ‘s middags tot 4 oktober 06:00 uur geen alcohol meer mag worden verkocht in supermarkten en slijterijen binnen de singels.
Volgens het college moet dit impulsaankopen van alcohol beperken, daarmee jonge ziekenhuisopnames door alcoholmisbruik voorkomen en afval van glas en blik verminderen. Doelen die D66 onderschrijft – maar we plaatsen grote vraagtekens bij de doelmatigheid en proportionaliteit van dit verbod.
Een verbod vanaf 12:00 uur ‘s middags op 2 oktober betekent namelijk dat Leidenaren die overdag werken of studeren, na werk of studie geen fles wijn kunnen halen voor bij de hutspot of een kratje bier voor een huisfeest. Voor 42 aansluitende uren worden daarmee zo’n 25.000 binnenstadbewoners beperkt in hun mogelijkheid om reguliere boodschappen te doen.