Wat is slimme mobiliteit? En waarom is het belangrijk voor Goes?

De term ‘slimme mobiliteit’ duikt steeds vaker op in plannen en gesprekken. Maar wat bedoelen we daar precies mee? Slimme mobiliteit gaat over het op elkaar afstemmen van verschillende vervoersvormen, zoals trein, bus, deelauto, fiets en taxi, zodat reizen makkelijker, duurzamer en gebruiksvriendelijker wordt.

Slimme mobiliteit: meer dan techniek

Het is dus niet alleen technologie, maar vooral een nieuwe manier van denken over reizen: je kiest niet langer voor één vervoermiddel, maar gebruikt de combinatie die op dat moment het beste past.

Een nieuwe organisatie voor ons vervoer

Juist nu is het belangrijk om dit gesprek te voeren. In Zeeland wordt namelijk gewerkt aan een nieuwe organisatie die het hele openbaar vervoer op een andere manier gaat aansturen. Deze organisatie gaat de trein, bus en het flexvervoer samenbrengen in één systeem, met als doel:

  • Eén app voor het plannen, boeken én betalen van je hele reis;
  • Eén aanspreekpunt voor de reiziger;
  • Slimme hubs waar je makkelijk kunt overstappen;
  • Flexibel vervoer in dorpen waar geen vaste buslijn meer rijdt.

Voor inwoners van Goes én de omliggende dorpen kan dit een grote verbetering zijn – maar dan moet het systeem voor iedereen bruikbaar en betaalbaar blijven. Daarom starten wij als D66 Goes met deze reeks artikelen: om dit onderwerp zichtbaar te maken en om onze visie te delen.

Waarom dit belangrijk is voor Goes

Goes is het hart van de Bevelanden – mensen komen hier om te werken, naar school te gaan, zorg te krijgen of te winkelen. Tegelijk wonen veel mensen in dorpen waar bereikbaarheid geen vanzelfsprekendheid meer is. Als we niets doen, dreigt uitsluiting. Slimme mobiliteit biedt de kans om die kloof juist te dichten.

D66 Goes: onze visie

Wij zien mobiliteit als een voorwaarde voor gelijke kansen en duurzaamheid. Daarom vinden wij:

  • Dat nu al geïnvesteerd moet worden in hubs, deelvervoer en overstappunten;
  • Dat ook mensen zonder smartphone, auto of digitale vaardigheden mee moeten kunnen doen;
  • Dat dorpen actief betrokken worden bij de plannen voor nieuw vervoer;
  • En dat nieuwe mobiliteit moet bijdragen aan minder uitstoot, meer leefbaarheid en ruimte voor de fiets.

Daarnaast vragen wij aandacht voor de manier waarop dit nieuwe vervoerssysteem georganiseerd gaat worden. Op dit moment wordt er gewerkt aan een nieuwe Gemeenschappelijke Regeling (GR): een samenwerkingsverband tussen overheden (gemeentes en provincie) dat op afstand staat van de gemeenteraad. Dat vinden wij niet de beste keuze.

Een GR zorgt ervoor dat raadsleden – jouw gekozen vertegenwoordigers – minder invloed hebben op belangrijke beslissingen over het vervoer in onze regio. Juist nu er zoveel verandert, vinden wij dat inwoners via de gemeenteraad goed betrokken moeten blijven.

Daarom pleit D66 Goes in deze opstartfase voor een andere manier van besturen: één die transparanter is en dichter bij de lokale democratie staat. Want slimme mobiliteit moet niet alleen slim zijn voor het systeem, maar ook voor de mensen die ervan afhankelijk zijn.

Wat kun je verwachten?

In deze serie gaan we in op:

  • De fiets als ruggengraat van mobiliteit (artikel 2)
  • Openbaar vervoer op maat – van bus tot deeltaxi (artikel 3)
  • Deelvervoer en mobiliteitshubs (artikel 4)
  • Mobiliteit en sociale rechtvaardigheid (artikel 5)

We hopen dat deze serie je helpt om beter te begrijpen welke keuzes er aankomen en welke kansen slimme mobiliteit jou kan bieden – of je nu in de stad woont of in één van onze dorpen. Samen maken we reizen makkelijker, groener en slimmer.