Hans van Mierlo Symposium 2026: Democratische Bezieling

Beeld: VMS

Datum: vrijdag 12 juni 2026
Locatie: Strategiefabriek, Amsterdam

‘Hoe leef je democratie, elke dag opnieuw?’
Daar gaat dit symposium over.

Veel mensen denken bij democratie aan iets dat ver weg is: de Tweede Kamer, de regering, de rechtsstaat, instituties, structuren en processen. Maar democratie is meer dan dat: in de democratie geven mensen zelf hun eigen toekomst, omgeving en bestaan vorm. Democratie gaat dus ook over nabijheid, betrokkenheid en verscheidenheid. Ze wint of verliest haar kracht in hoe we spreken, luisteren, beslissen en samenwerken. In de geest van Hans van Mierlo – die niet wilde vernieuwen om het vernieuwen, maar altijd democratisch samenleven als hoogste ideaal had – stellen we daarom de vraag: wat zijn onze democratische waarden, en wat vragen ze van ons?

Tijdens deze middag brengen we denkers en doeners samen die daar elk een eigen antwoord hebben. Van mensen die onderzoeken hoe we over democratie spreken, tot mensen die anderen helpen democratie in de alledaagse praktijk vorm te geven. Je gaat naar huis met nieuwe ideeën, inzichten en initiatieven: concrete handvatten om morgen de democratie dichterbij te brengen, en echt te doorleven.

Inloop

Opening en keynote door Adam Bodnar

Pauze

Parallelsessies met:

Pauze

Plenaire afsluiting

Borrel

De Strategiefabriek is uitstekend bereikbaar, met de auto, OV en fiets. Aan de rand van de stad op de kruising van A2 en A9, dus geen gedoe met druk verkeer de stad in.

OV
Als je met het OV komt, reis je met de trein naar station Bijlmer-Arena op 10 minuten loopafstand. Je kunt ook met metro, lijn 50 of 54, naar metrostation Bullewijk. Neem uitgang Hogehilweg en loop in 2 minuten naar de Strategiefabriek.

Auto
Als je met de auto komt, zijn er verschillende parkeermogelijkheden. Op minder dan 10 minuten lopen van de Strategiefabriek vind je parkeergarage ACPOA parking Antartica, gevestigd aan de Hoogoordreef 3. Dit ligt direct naast treinstation Bijlmer-ArenA. Dit is een betaalde en publieke parkeergarage.

Daarnaast zijn er bij de locatie 10 parkeerplekken voor facilitators en gasten die slecht ter been zijn. Deze parkeerplekken kunnen op basis van beschikbaarheid gereserveerd worden. De kosten hiervan zijn € 27,50 per auto per dag. Neem hiervoor contact op met [email protected].

Het Van Mierlo Symposium is gratis te bezoeken. Wel is het nodig om je vooraf aan te melden. Dat kan via deze link.