Sterke en betrokken buurten

Verbinding in de wijk staat centraal: samen maken we gemeente De Bilt sterker. D66 gelooft in de eigen kracht van mensen. Inwoners zijn actief betrokken mensen die samen zorgen voor betere buurten. We zorgen dat inwoners elkaar ontmoeten op straat of in buurthubs of buurtkamers en zetten buurtcoaches in om jongeren perspectief te bieden en overlast te voorkomen. De gemeente kan hierbij helpen.

Beeld: D66 De Bilt

Inwoners regelen zelf saamhorigheid in de wijk, de gemeente helpt

Ideeën vanuit inwoners om de mensen in een wijk samen te brengen en met elkaar in gesprek te laten gaan worden actief ondersteund door de gemeente. Hiervoor is geld nodig vanuit de gemeente, voor bijvoorbeeld een wijkondersteuner en buurtcoaches. Elke euro die je hiervoor inzet levert op termijn 6 euro aan besparing op het gebied van bijvoorbeeld zorg.
D66 De Bilt wil meer zorgcirkels om mensen sterker te maken en eenzaamheid te voorkomen. Hierdoor wordt de omgeving veiliger en is het fijn wonen. Er zijn goede voorbeelden hiervan in Austerlitz.
Hulp vragen en krijgen kan soms erg ingewikkeld zijn. D66 De Bilt wil minder regels en een werkwijze waarbij de vraag van de inwoner centraal staat.
D66 De Bilt wil vrijwilligersdagen waar alle verenigingen en instellingen zich kunnen presenteren. Vrijwilligerswerk doen verrijkt je eigen leven en maakt de wereld beter. De gemeente helpt waar mogelijk en waardeert wat mensen vrijwillig doen. We ondersteunen evenementen in en rond het van Boetzelaerpark zoals de kunstmarkt, open lucht cinema, oldtimer dag etc.

D66 De Bilt wil dat de gemeente, waar nodig en nuttig, kansrijke burgerinitiatieven helpt en begeleidt. Zo zorg je ervoor dat een initiatief niet afhankelijk is van de initiatiefnemer. D66 De Bilt wil dat de gemeente juridische hindernissen zoveel mogelijk weghaalt. De collectieve verzekering voor bestuurlijke aansprakelijkheid via Mens Dichtbij is een goed voorbeeld hiervan.
We willen zoveel mogelijk buurthubs of buurtkamers in onze wijken, als ontmoetingsplaats voor oud en jong, als (huis)werkplek, om koffie te drinken of om de buurt veilig te houden. Deze plaatsen passen bij de wijk of het dorp en versterken al bestaande voorzieningen. We geven voorrang aan wijken waar deze voorzieningen het hardst nodig zijn. De gemeente stelt budget beschikbaar. D66 De Bilt ziet deze buurthubs idealiter gerund door een sociale ondernemer, die bv zorgdraagt voor ondersteuning van inwoners m.b.t. digitale en overheid-gerelateerde zaken. De ’Huiskamer Werkwinkel’ in Den Dolder is voor D66 De Bilt een inspirerend voorbeeld. Waar nodig faciliteert Mens Dichtbij hierbij.

D66 De Bilt stimuleert en stelt geld beschikbaar voor initiatieven van wijkbewoners die bijdragen aan verduurzaming van de woonomgeving en eenvoudig zijn te regelen. Bijvoorbeeld half-verharding van parkeerplaatsen, geveltuinen, hogere trottoirs, groen in de wijk en hitte-werende en droogtebestendige groenvoorzieningen.
D66 De Bilt handhaaft gerichte subsidiëring (voor particulieren met krappe portemonnee) van isolatie van woningen met energielabel D, E, F of G, zoveel mogelijk te organiseren op straat- of woonblok-niveau.
Chichi – The Golf Venue in Groenekan heeft specifiek impact op een groep inwoners. De gemeente moet zorgen dat afgesproken normen hier niet worden overschreden en daarom, zo nodig, onaangekondigd handhaven op licht, geluid en bezoekersaantallen.

D66 De Bilt staat voor een voorspelbare en betrouwbare overheid door transparantie over afwegingen bij besluiten: “je wordt gehoord en we zeggen wat we ermee (wel of niet) doen”, met als basis actief verwachtingenmanagement. Niet iedereen krijgt zijn zin. We verdelen lusten en lasten eerlijk over de gemeente.
We willen extra aandacht voor groepen die vaak niet of (te) weinig worden gehoord, zoals huiszoekers, gezinnen, jongeren en mensen voor wie meepraten over beslissingen niet vanzelfsprekend is. Daarbij komen 2 burgerberaden voor een concreet probleem, met duidelijke afspraken (kaders vooraf). We willen tenslotte afspraken maken voor participatie bij niet-ruimtelijke onderwerpen (zoals jeugdzorg, WMO, werk/inkomen) om bij ook deze onderwerpen mensen te betrekken die ervaring hebben met het onderwerp.