Wonen in 
Goes en op 
De Bevelanden

Wonen in Goes en op De Bevelanden staat onder druk. Er zijn te weinig betaalbare woningen, de wachtlijsten voor sociale huur zijn lang en ook starters, gezinnen en ouderen vinden moeilijk een passende woning. Tegelijkertijd worden we de komende jaren geconfronteerd met een grote verandering van onze bevolking: in Zeeland stopt de komende 10 jaar ongeveer 3 op de 10 mensen met werken. Dat betekent dat we nieuwe inwoners nodig hebben om de banen van morgen in te vullen.
 
Als we willen dat mensen hier komen wonen en blijven, moeten we zorgen voor voldoende woonruimte in een aantrekkelijke en leefbare omgeving. Een stad en dorpen met een goed voorzieningenniveau, bloeiende verenigingen, een rijk cultureel leven, goede mobiliteit én ruimte om te wonen. Daarnaast groeit de behoefte aan passende woningen voor senioren, starters, kleine huishoudens en jongeren. Dat vraagt om slimme oplossingen, zowel binnen de bestaande bebouwde omgeving als – waar het echt nodig is – aan de randen van de kernen.
 
Verduurzaming van de woningvoorraad is bovendien hard nodig. Woningen moeten energiezuiniger, comfortabeler en betaalbaar blijven. Daarbij willen we zorgvuldig omgaan met de ruimte. We bouwen bij voorkeur binnen de dorps- en stadsgrenzen en beschermen waardevol landschap, natuur
en landbouwgrond.

D66 kiest voor een toekomst waarin iedereen in Goes en op De Bevelanden een betaalbaar, duurzaam en passend thuis kan vinden. Een toekomst waarin woonruimte géén luxe is, maar een basisrecht. We zetten in op:

  • Betaalbare woningen voor starters, gezinnen, middeninkomens en senioren.
  • Doorstroming op de woningmarkt; mensen laten verhuizen naar een woning die beter past, door bijvoorbeeld meer levensloopbestendige woningen te bouwen.
  • Flexwoningen inzetten als versneller om de woningmarkt in beweging te krijgen.
  • Slim en duurzaam bouwen, met voorkeur voor binnenstedelijke verdichting, optoppen, splitsen en herbestemmen.
  • Een sterke rol voor de woningcorporatie, bewonerscollectieven en andere vernieuwende woonvormen.
  • Verduurzaming van de bestaande woningvoorraad, zodat wonen ook in de toekomst betaalbaar blijft.
  • Een gezonde woonomgeving die aantrekkelijk is voor nieuwe inwoners die we hard nodig hebben om onze economie en zorg draaiende te houden.

Bouwen in balans

  • We stellen een duidelijke woonvisie op of passen de bestaande woonvisie aan met als uitgangspunt: “bouwen voor behoefte, niet voor belegging”.
  • Elk nieuw woningbouwproject krijgt een goede balans tussen sociale huur, middenhuur en koopwoningen. Minimaal 30% sociaal, 30% midden en 40% koop.
  • In Goes en de omliggende dorpen stimuleren we woningbouw die aansluit bij de lokale vraag, inclusief levensloopbestendige woningen voor senioren maar ook flexwoningen om sneller woonruimte te creëren dan met nieuwbouw.
  • We stimuleren innovatieve woonvormen zoals Tiny Houses, hofjes, CPO-projecten (Collectief Particulier Opdrachtgeverschap) en Community Land Trusts.
  • We ondersteunen de woningcorporatie om ook middenhuur te bouwen, met aangepaste regels en financiering.
  • In Goes gaan we onderzoeken of we kunnen experimenten met 3D-geprinte huizen. Deze techniek kan zorgen voor het inkorten van de bouwtijd, het verlagen van de kosten en realiseren we mogelijk sneller nieuwe woningen.
  • We kiezen voor “binnen-bebouwd eerst”: verdichting, optoppen, splitsen van bestaande woningen en transformatie van verouderde bedrijventerreinen en leegstaande gebouwen.
  • In elke wijk en elk dorp zorgen we dat woningen, voorzieningen, mobiliteit en groen in balans zijn.
  • Nieuwe wijken en inbreidingslocaties krijgen aantrekkelijke openbare ruimtes, veel groen en ruimte om te spelen en te ontmoeten.
  • We zorgen dat bouwen bijdraagt aan vitale dorpen en een bruisende stad, met plekken voor ontmoeting, sport en cultuur.
  • In ’s-Heer Abtskerke ontwikkelen we samen met Borsele een nieuwe wijk voor starters en senioren.
  • Binnen 2 jaar plaatsen we extra flexwoningen in Goes en dorpen om doorstroming te stimuleren. De gemeente maakt hiervoor ruimte op tijdelijke locaties en zorgt voor snelle vergunningprocedures.
  • We stapelen geen extra lokale eisen boven op de wet en werken in bouwteams en twee-fasencontracten, zodat projecten haalbaar én duurzaam blijven.
  • Vanuit duurzaamheid kiezen we waar mogelijk voor duurzaam renoveren in plaats van nieuw te bouwen.
  • We investeren in een aantrekkelijke, veilige en groene woonomgeving, met goed onderhoud van straten, pleinen en openbare ruimte, zodat bewoners zich prettig en thuis voelen in hun buurt.

Benutten bestaande
gebouwen beter

  • Leegstaande kantoren, winkels en maatschappelijk vastgoed worden sneller omgebouwd naar woonruimte.
  • We maken kavel splitsen makkelijker, bijvoorbeeld voor mantelzorgwoningen of voor jongeren op het erf van hun ouders.
  • Wonen boven maatschappelijke functies moet mogelijk worden. Het combineren van wonen met scholen, buurthuizen, sporthallen of zorginstellingen kan snel nieuwe woonruimte opleveren door gebruik te maken van platte daken en zorgen voor kortere lijntjes tussen inwoners en deze voorzieningen.
  • Monumentale gebouwen, leegstaande boerderijen (ook in het buitengebied) vormen we om tot bijvoorbeeld zogenaamde “erfdeelprojecten”.

Versnellen
doorstroming & senioren

  • We investeren in woningen voor senioren die kleiner, levensloopbestendig en comfortabel zijn.
  • We betrekken ouderen vroeg bij plannen voor nieuwbouw en verbouw, zodat locatie, indeling en toegankelijkheid meteen kloppen.
  • Met een seniorenmakelaar helpen we ouderen om de stap te maken naar een beter passende woning.
  • We zetten in op zorggeschikte woningen en combinatiewoningen waar bijvoorbeeld ouders en mantelzorgers vlakbij elkaar wonen.


Borgen betaalbaarheid
met instrumenten

  • Gemeentegrond kan waar mogelijk in erfpacht worden uitgegeven om bouwen betaalbaarder te maken.
  • We ondersteunen onze woningcorporatie om ook middenhuur te bouwen, met aangepaste regels en financiering.
  • Voor verhuurders geldt: een slecht energielabel betekent lagere huur, een goed label mag beloond worden.
  • In aangewezen wijken zetten we opkoopbescherming in, zodat betaalbare koopwoningen niet door beleggers worden opgekocht en starters en doorstromers meer kans krijgen.
  • Met een doelgroepenverordening wijzen we per project woningen toe aan de juiste groepen, bijvoorbeeld starters, zorgmedewerkers of senioren, zodat we sturen op de grootste lokale behoefte.
  • We beperken toeristische verhuur tot maximaal 90 dagen per jaar, met registratie en controle, zodat de woonvoorraad en de rust in de buurt beschermd blijven.

Verduurzamen woningen betaalbaar

  • Nieuwbouw is natuur-inclusief, klimaatbestendig en minimaal energieneutraal. We stimuleren houtbouw en circulaire bouw.
  • We zetten een Nationaal Isolatieoffensief lokaal door: woningen verduurzamen met subsidies en collectieve inkoopacties.
  • Verenigingen van Eigenaren (VvE’s) krijgen meer ondersteuning bij het verduurzamen van hun appartementencomplexen.

Organiseren
studentenhuisvesting

  • We sluiten in 2027 een Studentenhuisvestingspact met HZ, Scalda, Hoornbeeck en woningcorporaties. Doel: tot en met 2030 minimaal 500 studentenwoningen (kamers en studio’s) met betaalbare beginhuur en goed beheer.
  • We wijzen locaties aan in Goes en de dorpen, dicht bij onderwijs, zorg en OV (ook tijdelijk/flex waar nodig). We koppelen dit aan Zorgstad (stages) en leggen duidelijke afspraken vast over toewijzing en leefbaarheid met buurt en beheerder.

We kiezen voor slim en betaalbaar bouwen, passend bij onze vergrijzende regio. Dat betekent doorstroming, gemengde wijken en locaties die kloppen met de Omgevingsvisie 2040. We haken aan op de Woondeal Zeeland, zodat we versnellen waar het kan.