Fractie-update febr. 2025

Eén bespreekpunt stond op de agenda, maar een vijftal moties zorgden ervoor dat de raadsvergadering van 6 februari avondvullend was. Ondermeer over camping Vogelenzang en houtstook(overlast).

Camping Vogelenzang

In Camping Vogelenzang is onrust over vergaande plannen om een grote hoeveelheid recreatiebungalows te bouwen. En er is onduidelijkheid over de vraag of het bestemmingsplan dit wel of niet toelaat.
D66, dat voorstander is van behoud van het familiecampingkarakter, heeft moeten constateren dat er soms gaten gevallen zijn bij de informatie aan de raad.
De historie geeft aan dat in 1998 een kampeervergunning is verleend voor 350 vaste kampeermiddelen, maar ook dat het bestemmingsplan uit 2013 een aantal onduidelijkheden zo niet tegenstrijdigheden bevat. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan in 2013 is met algemene stemmen een amendement aangenomen waarin wordt aangegeven dat de Raad 350 plaatsgebonden kampeermiddelen wil toestaan met het oog op modernisering van de camping.
Men kan nauwelijks verbaasd zijn dat deze nieuwe grondeigenaren, gezien hun “trackrecord”, kennelijk de ruimte zoeken en maximaal profijt willen maken, ook al gaat dat ten koste van de huidige stacaravanhouders.

Wij hebben het College gevraagd ons zo goed mogelijk inzicht te geven in de mogelijkheden die nog voor de gemeente openstaan. D66 is blij met het uitgebreide preadvies en de toelichting van de wethouder en de burgemeester.
Ook D66 onderschrijft dat versterking van het ambtelijk apparaat wenselijk en noodzakelijk is gezien de vele gevoelige projecten in de gemeente. Wij staan volledig achter de ambtenaren en steunen het College in een verbetertraject. Het huidige college heeft ons volledig vertrouwen en wij geven graag het College de ruimte geven om hiervoor oplossingen te zoeken. D66 acht het op dit moment niet opportuun de motie van treurnis die in de vergadering werd ingediend te steunen.

Park Lokhorst

Wij hebben deze motie van Hart voor Bloemendaal niet gesteund. Het lijkt er wel op dat een aantal zaken niet goed verlopen is in dit dossier, maar het college heeft een advocaat ingeschakeld en komt op korte termijn met een rapport over de situatie. Wij willen eerst dit rapport gelezen en besproken hebben, dan kunnen wij pas beoordelen of een motie van treurnis hier op zijn plaats is.

Houtstookverbod

Houtstook (voor verwarming van de woning, openhaard, kampvuren en vuurkorven) draagt schrikbarend veel bij aan de fijnstof in de lucht (23%-30%). Vooral bij windstil weer (code oranje en code rood voor de luchtverontreiniging) hebben veel mensen met longklachten er erg veel last van, en kan het zelfs een gevaar voor de gezondheid opleveren. Vandaar dat er veel plaatselijke en landelijke initiatieven zijn om de houtstook, in ieder geval tijdens windstille periodes sterk te ontraden en zelfs te verbieden.

GroenLinks heeft een motie ingediend die erop neer komt om houtstook te verbieden tijdens perioden waarin code oranje of rood geldt. D66 maakt zich eveneens grote zorgen over de schadelijke gevolgen van houtstook en is van mening dat dit zoveel als redelijkwijs mogelijk is, dient te worden tegengegaan.

Vanwege het feit dat er een aanzienlijk aantal huishoudens sinds een aantal jaren (op advies van de overheid!) zijn overgegaan op verwarming van pellets (hout) en daarvoor vaak een grote investering hebben gedaan, vindt D66 het te ver gaan om een algeheel houtstookverbod te ondersteunen, zoals waartoe de motie oproept. Er zijn minder ingrijpende maatregelen denkbaar, die vooral liggen op het terrein van de voorlichting en die nagenoeg hetzelfde effect kunnen hebben. De motie is, met alleen de stemmen van GroenLinks en Hart voor Bloemendaal voor, verworpen.

(Seniorenhuis)vesting Tinholt

Een motie van PvdA en VVD om te onderzoeken of het mogelijk is op de locatie van het huidige Tinholt in Overveen nieuwbouw eventueel in combinatie met (senioren)huisvesting te realiseren, leidde tot discussie over de haalbaarheid ervan. Op een vraag hierover van D66 aan het college bleek dat er eerst meer duidelijkheid moet komen of hiervoor voldoende ambtelijke capaciteit beschikbaar is. De motie werd vervolgens niet in stemming gebracht maar aangehouden

Onderwijs

Deze verordening heeft als doel om het budget ter ondersteuning van het lokale onderwijs centraler in te zetten. Hiermee krijgt de gemeente meer inzicht in de besteding van de middelen. Voorheen werd aan alle Bloemendaalse basisscholen individueel een bedrag ter beschikking gesteld. Een door het CDA ingediend amendement om na vier jaar het effect van de nieuwe verordening te evalueren werd – evenals de nieuwe verordening – door de raad aangenomen.