Vaardighedenweekend ’26: Onderhandelen, samenwerken en overtuigen

Hoe vorm je een coalitie als politieke partijen verschillende belangen hebben? Hoe voer je stevige onderhandelingen zonder de samenwerking uit het oog te verliezen? En hoe ga je om met kritische vragen van de pers? Tijdens ons jaarlijkse vaardighedenweekend trokken we naar het Groningse Vierhuizen om precies dat te oefenen. Een weekend vol politieke simulaties, nieuwe inzichten en natuurlijk veel gezelligheid.

LET OP: auteursrechten ontbreken. S.v.p. de auteursrechten invullen voor deze afbeelding before using it.

Zelf aan de onderhandelingstafel

Het weekend stond in het teken van coalitieonderhandelingen. Aan de hand van een realistische casus stapten we zelf in de rol van onderhandelaars en ervoeren we hoe ingewikkeld het is om verschillende belangen, idealen en politieke ambities samen te brengen in één akkoord.

Daarbij werden we begeleid door ervaren D66-politici. Paula Benjamins, fractievoorzitter in de Provinciale Staten van Groningen, en gemeenteraadsleden Annelie Bonet, Rogier van ‘t Land en Jim Lo-A-Njoe deelden hun ervaringen uit de praktijk. Hun verhalen maakten duidelijk dat succesvolle onderhandelingen niet alleen draaien om inhoud, maar ook om vertrouwen, timing en samenwerking.

Verder kijken dan standpunten

Tijdens een interactieve workshop liet Roel Eefting zien waarom goede onderhandelaars zich niet blindstaren op standpunten, maar juist proberen de onderliggende belangen van hun gesprekspartners te begrijpen. Hij zette ons aan het denken over verschillende onderhandelingsstijlen en hield ons een spiegel voor: wie alleen bezig is met winnen, vervalt al snel in wat hij treffend omschreef als ‘rattengedrag’.

De workshop gaf ons praktische handvatten om constructiever te onderhandelen en juist door samenwerking betere resultaten te bereiken.

Onder het vergrootglas van de pers

Na uren onderhandelen was het tijd om onze coalitieakkoorden te presenteren. Maar daar bleef het niet bij. Journalist Serena Caruso van RTV Zulthe nam plaats tegenover de verschillende onderhandelingsteams en stelde kritische vragen alsof we zojuist een echte coalitie hadden gevormd.

Dat leverde scherpe discussies op en dwong ons om gemaakte keuzes helder uit te leggen en onder druk overeind te blijven. Een waardevolle oefening die liet zien dat onderhandelen pas het begin is; uiteindelijk moet je gemaakte afspraken ook kunnen uitleggen aan de buitenwereld.

Leren én ontspannen

Zoals ieder Route66-weekend was er naast alle inhoud ook volop ruimte om elkaar beter te leren kennen. We genoten van een gezamenlijke vegetarische barbecue, dansten tijdens de silent disco en sloten de avonden af met een fanatiek potje Weerwolven XXL. Juist die combinatie van inhoudelijke verdieping en gezelligheid maakt de vaardighedenweekenden ieder jaar weer bijzonder.

Na een weekend vol onderhandelen, samenwerken en nieuwe inzichten keerden we huiswaarts met meer politieke vaardigheden, een frisse blik op samenwerking én een hoop mooie herinneringen. Want goede politiek begint niet alleen met overtuigingen, maar ook met het vermogen om naar elkaar te luisteren en samen tot oplossingen te komen.