Energie is niet langer vanzelfsprekend, maar wel essentieel. Door onvoldoende beschikbaarheid van energie op de juiste momenten (netcongestie) komen toekomstplannen in gevaar. Zonder voldoende energie kunnen nieuwbouwwoningen niet opgeleverd worden, bestaande bedrijven niet uitbreiden én nieuwe bedrijven zich niet vestigen.

Als we als gemeente willen groeien moet dit op korte termijn opgelost worden. De opwekking en het verbruik van duurzame energie vindt plaats op verschillende momenten, waardoor het aanleggen van extra zonneparken hier geen invloed op heeft.

Daarnaast moet de gemeente een mooie en fijne woonplek blijven, niet alleen nu maar ook voor de toekomstige generaties. Energie moet hierbij betaalbaar blijven voor iedereen. Om dit voor elkaar te krijgen, moeten we anders naar energie gaan kijken.

D66 wil direct aan de slag met het aanpakken van netcongestie door verder te kijken dan enkel de opwekking van duurzame energie. Op de korte termijn betekent dit dat we de opslag van duurzame energie in onze gemeente willen promoten. Zo kunnen we er voor zorgen dat de zonnestroom die ’s middags wordt opgewekt door zonneparken en inwoners, gedurende de rest van de dag gebruikt kan worden.

Daarnaast willen we energiegemeenschappen vormen, waardoor inwoners een eerlijke prijs krijgen voor hun eigen opwek én een eerlijke prijs betalen voor de energie die zij verbruiken. Daarbij kunnen we ook gebruikmaken van de agrarische sector in Gemert-Bakel. Boeren kunnen niet alleen energie opwekken via zon en wind, maar ook bijdragen aan de productie van groen gas, zoals nu al in Bakel gebeurt. Groen gas is een duurzame, lokale energiebron die uitstekend past in onze energiegemeenschappen en een belangrijke aanvulling vormt op andere duurzame energiebronnen. Het houdt het landschap open, versterkt de positie van boeren als partner in de energietransitie en helpt bij de verduurzaming van hun
bedrijfsvoering.

Door middel van deze energiegemeenschap krijgen we zeggenschap over onze eigen energie, gaan we er bewuster mee om én blijft het betaalbaar voor alle inwoners.

Groene energie en energiebesparing: we stimuleren inwoners en bedrijven om energie te besparen en ondersteunen collectieve initiatieven zoals isolatieprojecten, energieopslag en zonnedaken. Grote zonneparken en windmolens passen alleen als ze zorgvuldig worden ingepast en breed gedragen worden.

Slim omgaan met energie: aanpak van netcongestie: Op de korte termijn willen we voorkomen dat de groei van onze gemeente wordt afgeremd door een tekort aan capaciteit op het elektriciteitsnet. D66 wil samenwerken met innovatieve partijen die met slimme batterijsystemen de pieken en dalen in ons energiegebruik opvangen. Zo zorgen we dat
lokaal opgewekte zonnestroom beter benut wordt en de balans in het net hersteld wordt.

Energiegemeenschap: regie in eigen handen: We zetten de eerste stappen naar een lokale energiegemeenschap, samen met inwoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties. Zo krijgen we zeggenschap over onze eigen energie, kunnen inwoners een eerlijke prijs krijgen voor hun opwek en een eerlijke prijs betalen voor hun gebruik. Dit versterkt de onderlinge
samenwerking en maakt onze gemeente minder afhankelijk van externe energiebedrijven.

Betaalbare energie voor iedereen: D66 vindt dat de energietransitie niet alleen voor mensen met een dikke portemonnee mag zijn. Daarom zetten we ons in voor betaalbare oplossingen, zodat iedereen kan meedoen. Of je nu huurder, woningeigenaar of ondernemer bent: samen zorgen we dat verduurzaming haalbaar en betaalbaar blijft.

De gemeente als voorbeeld: Wij verwachten niet alleen inzet van inwoners en bedrijven, maar laten ook zelf zien hoe het moet. Daarom maken we alle gemeentelijke gebouwen voor 2030 energieneutraal. Dit verlaagt de energielasten, is duurzaam én geeft het goede voorbeeld aan onze gemeenschap.

Samenwerken met banken en bedrijven: Verduurzamen vraagt om investeringen. De gemeente gaat daarom actief de samenwerking aan met banken, bedrijven en andere instellingen die budget en kennis beschikbaar hebben. Zo versnellen we samen de energietransitie en zorgen we dat beschikbare middelen slim en eerlijk worden ingezet.

Ondersteunen van isolatie en verduurzaming: We blijven inzetten op het helpen van inwoners en ondernemers bij het isoleren en verduurzamen van hun panden. Dat doen we door collectieve projecten te ondersteunen, praktische hulp te bieden en subsidies en leningen toegankelijk te maken. Zo verlagen we de energierekening én de uitstoot, en maken
we samen grote stappen richting een duurzame toekomst. Dit doen we ook voor particuliere huurwoningen.

Energieplannen per kern: Voor iedere kern maken we een eigen energieplan. Inwoners weten zo waar ze aan toe zijn en welke mogelijkheden er zijn, niemand mag aan zijn lot worden overgelaten.

Groen gas: We zetten actief in op de productie van groen gas in samenwerking met agrariërs. Dit biedt een duurzaam alternatief en versterkt de positie van boeren als partner in de energietransitie.