Straatmeubilairplan
Hier gaf Sander zijn maidenspeech waarin hij het volgende zei:
Mijn naam is Sander de Bruin, ik ben 23 jaar en vanavond heb ik de eer om mijn maiden-speech te geven. Ik ben politiek actief geworden omdat ik de wereld om mij heen graag een beetje beter wil maken. En ik geloof dat dat het beste kan op de plek waar je je thuis voelt. Voor mij is dat Etten-Leur, en dat brengt mij bij het straatmeubilairplan van onze gemeente.
De fractie van D66 kijkt hier positief naar. Het is goed dat alle onderdelen van de leefomgeving nu in een behandelplan staan. De structuur is duidelijk en goed te volgen, en de extra afspraken zijn helder weergegeven.
Wel hebben wij twee opmerkingen over het plan. Hierover willen we graag de mening van de andere fracties horen. Ten eerste: op 12 mei 2025 is er een motie aangenomen om bankjes áltijd een dubbele functie te geven. Deze motie steunden wij. In de raadsbrief van 3 juli gaf het college aan dat ze bankjes niet altijd een dubbele bestemming geeft, maar dit laat afhangen van “voorstellen uit de samenleving”. Daarnaast is aan de wijkmanagers gevraagd of zij al vragen hebben liggen bij enkele van de bijna 300 bankjes in onze gemeente. Naar onze mening is dit een vrij afwachtende houding; een houding waarbij dubbele functies van bankjes vooral aangedragen moeten worden door mondige burgers.
D66 zou graag zien dat de gemeente een proactieve houding aanneemt bij het voorzien van nieuwe of vernieuwde bankjes door zelf een toevoeging aan de functies van het straatmeubilair voor te stellen. Denk bijvoorbeeld aan boekenkastjes, informatieplaquettes, groenbakken of bijzettafeltjes. Zulke aanpassingen dragen bij aan onder andere de toegankelijkheid voor rolstoelgebruikers en verhogen de culturele waarde.
Met een proactieve houding maakt de gemeente het meedenken over toegevoegde functies van bankjes laagdrempeliger. En het maakt inwoners meer bewust van het feit dat er mogelijkheden zijn.
Ten tweede staat in het straatmeubilairplan dat de gemeente bij afdaken en overkappingen in de openbare ruimte soms groene daken wil, in combinatie met duurzame verlichting, die dan onder het groenplan vallen. Wij stellen voor om bij nieuwe en vernieuwde afdaken en overkappingen standaard voor een groen dak te kiezen, tenzij dit onhaalbaar is.
Dit vanuit het principe “Pas toe of leg uit” én omdat de gemeente de ambitie heeft om daken van bushokjes te vergroenen. We zijn benieuwd hoe de portefeuillehouder hiernaar kijkt.
Concreet dus de vraag hoe de portefeuillehouder en andere fracties kijken naar een proactieve houding voor de dubbele functie van de bankjes én naar het opnemen van het uitgangspunt om nieuwe en vernieuwde afdaken en overkappingen standaard te vergroenen.
Tenslotte: wij verwachten dat de gemeente een gidsrol neemt, en niet alleen een faciliterende rol, als het gaat om het mooier en beter maken van Etten-Leur. Het proactief inzetten op mooier en groener straatmeubilair is hier een uitstekende mogelijkheid voor!