Bespreking notitie ‘Op weg naar RES 2.0’

Tijdens de commissievergadering Wonen en Ruimte van 11 april 2022 is onder andere de notitie ‘Op weg naar RES (Regionale Energiestrategie) 2.0’ aan bod gekomen. Dit is een zogeheten procesnotitie – het beschrijft welke stappen gezet moeten worden om van de RES 1.0 naar de RES 2.0 te komen. Beter gezegd: het beschrijft wat is gebeurd, wat nog moet gebeuren, en wat de langetermijndoelen zijn. Lees hieronder de reactie van fractievoorzitter Joey Koops.

Spreektekst Joey Koops

De fractie van D66 Emmen is niet bijzonder onder de indruk van deze notitie. Wij begrijpen dat het slechts de aanzet is tot een verdere verdieping, maar de ambitie is nu al ver te zoeken. Zo wordt in het stuk aangegeven dat slechts de ambities uit de RES 1.0 worden voortgezet, maar wij twijfelen of in de uitvoering zelfs daaraan wel voldaan gaat worden. Wij hebben de volgende concrete vragen en aandachtspunten.

1. Het stuk is erg ambtelijk geschreven. In plaats van ‘dit willen gaan wij doen’ kun je ook er voor kiezen om te zeggen: ‘Dit gaan we doen’. Dat maakt het stuk niet alleen een stuk leesbaarder, maar dat maakt het controlerende werk van de gemeenteraad ook een stuk makkelijker. Sta voor je visie.

2. De fractie van D66 Emmen vraagt zich af welke invloed de situatie in Oekraïne heeft gehad, of zal hebben, ten aanzien van de energietransitie. Immers, we zijn weer en opnieuw met onze neus in de feiten gedrukt – we moeten snel mogelijk van het gas af.

3. Onlangs heeft een artikel in het Dagblad van het Noorden gestaan over het combineren van zon- en windenergie, met accu’s. Daarmee kunnen pieken worden opgevangen en hoeft er veel minder netcapaciteit te worden ingekocht. Wij zien concrete aansluiting voor dit punt, bij het kopje ‘Combineren opwek van wind- en zonne-energie’, bovenaan pagina 7. De fractie van D66 Emmen hoort graag of de wethouder van de mogelijkheden op de hoogte is, en welke mogelijkheden er voor dit soort combinaties in Emmen bestaan, of kunnen worden gecreëerd?

4. De fractie van D66 Emmen mist in dit stuk een duidelijke ambitie voor de industrie en glastuinbouw. Wat is de stip op de horizon voor deze grootgebruikers van energie? De industrie en de glastuinbouw zijn de grootste gebruikers van aardgas, en wij missen daar echt de aandacht voor in dit stuk. Energie-neutraal in 2050 betekent niet dat we op dezelfde manier energie kunnen blijven gebruiken. Kan de glastuinbouw in de huidige vorm door blijven gaan? Kunnen we genoeg groen gas en waterstof opwekken voor de industrie? In andere woorden, wat is de stip waar deze industrieën naartoe kunnen werken? Zij verdienen duidelijkheid.

5. Als laatste opmerking wil D66 Emmen graag nog aandacht schenken voor het beschikbaar zijn van zonnepanelen op sociale huurwoningen. Hierover krijgen wij vaak vragen op straat, dus wij willen de wethouder vragen dit aandachtspunt blijvend te agenderen in zijn overleggen met de wooncorporaties en zo mogelijk met informatie hierover te komen naar onze inwoners. Iedereen kan op dit moment korting op zijn of haar energierekening gebruiken.