Een gemiste kans voor starters en voor onze stad

Tijdens de behandeling van de begroting 2026 zette D66 Gorinchem – samen met Democraten Gorinchem – stevig in op één van de grootste uitdagingen van onze stad: wonen. Want laten we eerlijk zijn: in de afgelopen bestuursperiode is het ons, als gemeente, niet gelukt om het tij voor woningzoekenden te keren.

Beeld: Funda

Onderzoek toont: druk op starters neemt toe

Uit een recent onderzoek naar de positie van starters in Gorinchem (Stec Groep) blijkt dat het water starters aan de lippen staat. Gorinchem telt 8.800 starters, waarvan meer dan een derde actief op zoek is naar een woning. De helft heeft een laag of middeninkomen en bijna de helft zoekt een woning kleiner dan 75 m². De conclusie is simpel: we moeten aan de bak.

Tegelijkertijd verscheen een ander rapport (Sweco) over de kantorenmarkt in Gorinchem. Hun boodschap is helder: grote kantoorpanden sluiten niet meer aan bij de wensen van gebruikers. Het bekendste voorbeeld? Het oude VGZ-pand aan het Stadhuisplein. Een enorm gebouw waarvan al een fors deel leegstaat en waarvan verwacht wordt dat het mogelijk volledig vrijkomt. Dat betekent in één klap 7.213 m² leegstand in het hart van onze stad.
D66 en DG zien hierin niet alleen een probleem, maar vooral een kans. Daarom dienden we de motie ‘Van Leegstand naar Leefwereld’ in. Met deze motie vroegen we het college om proactief met de eigenaren om tafel te gaan en serieus te verkennen of transformatie naar wonen haalbaar is. Een win-winsituatie dus: geen langdurige leegstand én betaalbare woningen voor Gorinchemse starters.

Nipte meerderheid stemt tegen

Ondanks de sterke inhoudelijke onderbouwing en de steun van PvdA en CDA, stemde een nipte meerderheid van de raad tegen de motie. Dat is teleurstellend, juist omdat de cijfers laten zien dat niets doen óók een keuze is, en een dure.

Hoewel de motie het deze keer niet haalde, blijft D66 Gorinchem zich onverminderd inzetten voor creatieve en realistische oplossingen voor de woningnood. Leegstand omzetten naar leefruimte is geen wens, maar een noodzaak. En wij blijven de mogelijkheden zoeken, agenderen en aankaarten.