Een sterk en zelfstandig Diemen

Vlag Diemen

De vlag van Diemen Beeld: Marc Lammerts

Diemen is een sterke en zelfstandige gemeente en D66 wil dat dat zo blijft. Op die manier kan de gemeente haar taken goed uitvoeren. Dat kan alleen als de financiën op orde zijn, de ambtelijke organisatie stevig staat en het bestuur professioneel is. We zien dat veel gemeentes om ons heen noodgedwongen moeten fuseren, omdat zij dit niet goed geregeld hebben. Gelukkig staat Diemen er goed voor. D66 wil die kracht behouden, zodat onze mooie gemeente sterk en zelfstandig kan blijven. 

  • Met D66 in het college is er de afgelopen jaren een hele stevige basis gelegd. Diemen heeft een sluitende begroting, een volle bankrekening en een hele goede ambtelijke organisatie. Ook de relatie tussen de raad en het college is goed. D66 wil dit voortzetten. 
Logo D66 Diemen

De financiën

Als gemeente kan je niet meer geld uitgeven dan er binnenkomt. Een groot deel van ons geld krijgen we van het Rijk. Een klein deel wordt als gemeentelijke belasting door de inwoners van Diemen bijgedragen, bijvoorbeeld de OZB (onroerendzaakbelasting). 
 
Diemen staat er nu financieel goed voor. Onze begroting is sluitend en er is een mooie reserve. Maar we zien ook dat het rijk ons voor een aantal taken niet genoeg geld geeft, zoals bijvoorbeeld de jeugdzorg en het onderhoud van de openbare ruimte. En het rijk wil Diemen op termijn ook minder geld geven. De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB heeft besloten om vanaf 2026 het budget voor gemeenten nog verder te korten. D66 is daartegen en heeft landelijk ook een alternatief gepresenteerd. D66 vindt dat gemeenten voldoende middelen moeten hebben om hun taken te kunnen uitvoeren. Wij staan sterk achter het principe: geen taken zonder knaken. 

Uitgaven en belastingen

D66 vindt het van belang dat onze financiën op orde zijn. Onze begroting moet sluitend zijn. Dat betekent dat we voorzichtig moeten zijn met geld uitgeven, maar gelukkig ook nog niet hoeven te besparen. Waar andere gemeenten hun bibliotheek moeten sluiten en geen geld hebben om (sport)verenigingen te ondersteunen, kunnen we dat in Diemen gelukkig nog wel betalen. D66 wil dit blijven doen, ook op de langere termijn. Op die manier kunnen ook volgende generaties het beste uit zichzelf halen op cultureel en sportief gebied en blijft Diemen sociaal verbonden. 
 
D66 wil de belastingen nu niet verhogen. In deze onzekere tijden is er helaas ook nog geen ruimte voor het verlagen van de belastingen. Dat is het eerlijke verhaal. Daarom maken wij ons er landelijk hard voor dat we voldoende middelen vanuit het Rijk krijgen voor onze taken.

Organisatie 

D66 is trots op de gemeentelijke organisatie. Mensen willen graag bij de gemeente werken en dat merk je aan wat onze organisatie voor elkaar weet te krijgen. Diemen is vaak net zo snel en nauwkeurig als een grote gemeente als Amsterdam, waar ze vele malen meer mensen in dienst hebben. D66 wil blijven investeren in onze mensen, bijvoorbeeld met bijscholing en het tegengaan van werkdruk en verzuim.

Regionale samenwerking

Diemen werkt goed samen met andere gemeentes in de regio. De belangrijkste samenwerking is die met Uithoorn en Ouder-Amstel (DUO+), waarmee de organisatie de afgelopen jaren verder is versterkt. Een gemeente staat nooit op zichzelf. En of het nu gaat over de Metropoolregio, de Veiligheidsregio of het beheer van Diemerbos, in alle situaties werkt Diemen hecht samen. D66 wil dat we in al deze samenwerkingsverbanden blijven inzetten, om te kunnen leren van elkaar en ervoor te zorgen dat de belangen van Diemen krachtig worden behartigd.