Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne vangt de gemeente Hulst ontheemden op die hun land zijn ontvlucht. Om in hun basisbehoeften te kunnen voorzien, zoals voedsel en kleding, hebben zij recht op leefgeld. Hoewel de landelijke overheid hiervoor duidelijke regels en bedragen heeft vastgesteld, heeft D66 signalen ontvangen dat de uitvoering in Hulst mogelijk nadelig uitpakt voor deze groep.
Geen ruimte voor lokaal beleid
Voor D66 Hulst is het cruciaal dat vluchtelingen in onze gemeente op dezelfde manier worden behandeld als in de rest van Nederland. De landelijke ‘Regeling opvang ontheemden Oekraïne’ is hierin leidend. De fractie wil van het college weten of de gemeente deze regels strikt volgt, of dat er lokaal eigen berekeningen worden gemaakt die leiden tot lagere bedragen.
Een specifiek punt van zorg is het toepassen van de zogenaamde ‘kostendelersnorm’. In de landelijke regeling voor Oekraïners is deze norm niet toegestaan, maar er zijn aanwijzingen dat Hulst deze mogelijk toch hanteert bij gezinnen of ontheemden die op hetzelfde adres verblijven. “Het uitgangspunt moet zijn dat we de landelijke kaders volgen. Een ontheemde in Hulst mag niet slechter af zijn dan een ontheemde in een buurgemeente,” stelt de fractie.
Transparantie en rechtvaardigheid
Met de raadsvragen vraagt D66 om opheldering over de precieze bedragen die worden uitgekeerd aan zowel volwassenen als minderjarigen. Ook wil de partij weten of er sprake is van een gelijke behandeling ten opzichte van andere gemeenten in de regio.
D66 Hulst staat voor een humaan en rechtvaardig opvangbeleid. De partij vindt het belangrijk dat de regelingen zoals die door het Rijk zijn bedoeld, ook lokaal volledig tot hun recht komen, zonder dat daar eigen interpretaties aan worden gegeven die de doelgroep financieel raken.
Hoe nu verder?
De schriftelijke vragen zijn ingediend en de fractie wacht de reactie van het college van burgemeester en wethouders af. D66 blijft de situatie nauwgezet volgen om er zeker van te zijn dat de opvang en ondersteuning in Hulst voldoen aan de menselijke maat en de wettelijke kaders.
Zodra de antwoorden van het college binnen zijn, zullen wij u in een volgend artikel informeren over de inhoud daarvan en wat dit betekent voor de ontheemden in onze gemeente.
Lees hier de ingediende vragen over het Leefgeld voor Oekraïners.
D66 Hulst stelt vragen over leefgeld Oekraïners: “Recht op een eerlijke en gelijke behandeling”
HULST – De fractie van D66 Hulst heeft schriftelijke vragen ingediend bij het college van burgemeester en wethouders over de uitvoering van de leefgeldregeling voor Oekraïense ontheemden. De partij maakt zich zorgen of de landelijke richtlijnen in onze gemeente wel correct worden nageleefd.
Update 9 juni 2022
Update 30 juni 2022
We zijn er nog steeds niet uit, na nogmaals de wethouder te hebben bevraagd. We hebben nu een concept-motie klaar om in te dienen 7 juli 2022 om de ministeriele regeling uit te voeren zoals deze door de minister is opgesteld.
Hulst wijkt af en dat zorgt voor erg veel ongelijkheid, zoal in dit rekenvoorbeeld duidelijk gemaakt is.