Mondelinge vragen D66, PvdA, In Beweging, SP over het RIVM-rapport meer longontstekingen nabij geitenhouderijen

Mondelinge vragen

De fracties van PvdA, In Beweging, SP en D66 hebben mondelinge vragen ingediend bij het College van B&W van Hof van Twente naar aanleiding van een recent rapport van het RIVM. Uit dit rapport, gepresenteerd op dinsdag 4 februari, blijkt dat mensen die binnen een straal van 2000 meter van een geitenhouderij wonen, een verhoogd risico hebben op het krijgen van een longontsteking. Dit risico is het grootst voor mensen die het dichtst bij een geitenhouderij wonen.

Het RIVM onderzoek

Het onderzoek, bekend als Veehouderij en Gezondheid Omwonenden III (VGO-III), heeft meer dan dertig verschillende bacteriën geïdentificeerd in de stallucht van geitenhouderijen die bij mensen longontsteking kunnen veroorzaken. Van deze bacteriën kwamen 23 ook voor bij patiënten, omwonenden, geitenhouders en/of in de buitenlucht rondom geitenhouderijen. Hoewel het moeilijk te bewijzen is dat deze bacteriën de directe oorzaak zijn van de longontstekingen, vormen ze een mogelijke verklaring voor het vaker voorkomen van longontstekingen in de nabijheid van geitenhouderijen.
rivm.nl

Op landelijk niveau groeit de roep om een verbod op de nieuwbouw, verplaatsing of uitbreiding van geitenhouderijen. Er is een adviesaanvraag ingediend bij de Gezondheidsraad, en de regering heeft provincies opgeroepen om hun moratorium op uitbreiding van geitenhouderijen te handhaven.

Antwoorden

Ook in Hof van Twente zijn geitenhouderijen aanwezig, wat D66, PvdA, In Beweging en SP ertoe heeft gebracht om de volgende vragen te stellen aan het College:

1. Kan het College aangeven hoeveel inwoners van Hof van Twente binnen het risicogebied van 2000 meter wonen en daardoor een verhoogde kans hebben op het krijgen van een longontsteking?

2. Kan het College inzicht geven in de toename van het aantal geiten in de gemeente in de afgelopen vijf jaar en aangeven hoeveel ruimte er nog is voor verdere groei van het aantal geiten?

3. Ziet het College op dit moment aanleiding om extra maatregelen te treffen om de gezondheid van inwoners in de risicogebieden beter te beschermen? Zo ja, hoe zouden deze maatregelen eruitzien?

De fracties hopen hiermee meer inzicht te krijgen in de lokale situatie en mogelijke maatregelen om de volksgezondheid te beschermen. Het College zal naar verwachting binnenkort met antwoorden komen.