D66 Vught: voorliggende plannen N65 te ver afgedwaald van oorspronkelijke doelstelling

Bij de aanpak van de N65 moeten we terug naar het oorspronkelijke uitgangspunt: waar deden we het ook al weer voor? Dat zei D66-fractievoorzitter Birgit Cordes bij de behandeling van de mogelijke plannen met de N65. De voorliggende mogelijkheden voor de aanpak van kruisingen op de N65 in Vught zijn te ver afgedreven van de verbetering van de leefbaarheid, oversteekbaarheid en veiligheid en staan een verdiepte ligging, ook op termijn, in de weg. De raad nam unaniem een motie met die strekking aan. Leefbaarheid als uitgangspunt voor de verdiepte ligging. Geen vierendeling van Vught, betere oversteekbaarheid en veiliger. Dát stond in de motie die al in 2009 werd aangenomen. "Maar de focus is verschoven en is komen te liggen op doorstroming van het verkeer op de N65", aldus Cordes. Op de informatieavond bleek dat de maatregelen leiden tot 11,5 minuten tijdwinst voor verkeer op de N65 tussen Den Bosch en Tilburg. En het teruggaan van drie naar één aansluiting voor Vught op de N65 geeft weer veel meer toename in verkeersbewegingen in Vught, ook op allerlei plaatsen waar je het in eerste instantie niet zou verwachten, zoals de Smalle Taalstraat en de Eikenlaan. "Tijdwinst voor doorgaand verkeer en weinig winst voor het lokale verkeer",aldus Cordes. "Geen winst voor de leefbaarheid van Vught maar de N65-reiziger die van Den Bosch naar Tilburg of vice versa is spekkoper. Verkeersdoorstroming was niet het oorspronkelijke doel maar leefbaarheid."

D66 zegt nee tegen Vught-West

De radicale ingreep 'Vught-West' die wordt voorgesteld door Natuur Netwerk Nederland (voorheen EHS ofwel Ecologische Hoofdstructuur) stuit op massale weerstand. Informatie was eerst laat of niet beschikbaar, ins en outs van onderbouwing van de keuzes ontbreken, vragen zijn niet of onvoldoende beantwoord. Burgers en raad niet meegenomen in het proces. Cordes: "Dat is niet meer van deze tijd! Wanneer je als Rijksoverheid een wijziging wilt doorvoeren, zoals nu voor de N65 wordt voorgesteld, dan kan dat alleen met draagvlak en dan moet je de Vughtse inwoner meenemen. In dit proces is dat niet gebeurd." Cordes wees erop dat de landelijke overheid in dit proces niet goed weet om te gaan met de consequenties van tegengeluid en de impact die dat heeft op de mensen die geluid brengen. "Een groep van direct betrokkenen bij de westelijke aansluiting was niet uitgenodigd bij de eerste infobijeenkomst. Als lokale overheid en bij Vught in het bijzonder, betrek je je inwoners. Die ambitie ontbreekt volledig bij de uitwerking van de opstellers van dit stuk. Ik wil met klem oproepen om de ambitie van burgerparticatie alsnog op te nemen in een verdere uitvoering. Participatie waarbij ingezet wordt om belangen te delen en tot één gezamenlijke visie te komen. Een visie met ambitie en die in eerste instantie niet beperkt wordt door de benodigde middelen."

Alle ambities met de N65 niet bij het huisvuil zetten

De ambitie van D66 is duidelijk. D66 ging in 2010 voor de verdieping om de leefbaarheid in Vught te verbeteren en heeft geen enkel argument gehoord waarom van die ambitie afgestapt moet worden. Het huidige pakket varianten kan dan ook niet rekenen op steun. D66 is ook kritisch op de -op het laatste moment gebleken- ernstige effecten van het beperken van het aantal op en afritten. "Verkeerskundig past het allemaal wellicht, maar zonder draagvlak en zonder zicht op de werkelijke effecten moet je hier niet aan willen beginnen want zo bereik je niets in en voor Vught", aldus Cordes. "Het resultaat is dat de N65 nog aantrekkelijker en drukker wordt. En de wegen in Vught allemaal drukker worden dan ze nu al zijn. Zo lijkt het ‘medicijn erger geworden dan de kwaal’, zoals ook inspreker Boelhouwer maandag treffend verkondigde." Zie ook: - de unaniem aangenomen motie over het vervolg van de N65 (2-12-2015) - de unaniem aangenomen motie over de voorwaarden bij het vervolg van de aanpak N65 (2-12-2015)