Verder Vooruit Kijken

Het afgelopen jaar is onze gemeente een kinderraad en een jongerenraad rijker geworden. In de vorige raadsvergadering heeft de raad het college verzocht om met een voorstel voor een jeugdonderscheiding te komen. D66 is erg blij met deze ontwikkelingen. Onze belangrijkste opdracht is om de gemeente goed achter te laten voor de generaties die na ons komen, en hoe kun je dat beter doen dan door die toekomstige generaties nu al een plek aan tafel en een stem te geven. Alle belangrijke beslissingen die we nu moeten nemen, over duurzaamheid, zorg, onderwijs, en wonen, gaan over thema’s die hen bezig houden. Diezelfde thema’s komen terug in de SDG’s, de 17 duurzame ontwikkelingsdoelen. Die bieden daarmee een goede leidraad om te waarborgen dat voorstellen er echt voor zorgen dat onze gemeente er beter van wordt.

Beeld: D66 Oude IJsselstreek

Omzien naar minima

D66 vindt het belangrijk dat we niemand in onze gemeente laten vallen. Gezinnen met een laag inkomen worden door de gemeente ondersteund met diverse minimaregelingen. Wij zijn blij dat het college deze regelingen onder de loupe wil nemen. De afgelopen jaren zijn de maximumbedragen voor deze regelingen gelijk gebleven, terwijl het leven steeds duurder is geworden. Wat ons betreft worden die maximumbedragen dan ook verhoogd, en worden die voortaan jaarlijks geindexeerd. Ook moet het eenvoudiger worden om de regelingen aan te vragen. Waar mogelijk willen we dat de gemeente regelingen automatisch toekent. Tot slot willen we af van harde inkomensgrenzen. Nu is het nog zo dat een gezin bij een kleine stijging van het inkomen mogelijk ineens niet meer voor een aantal regelingen in aanmerking komt, en er daardoor in de praktijk juist op achteruit gaat. Wij willen dat het recht op een regeling bij een stijgend inkomen geleidelijk afneemt.

Winstwaarschuwing

Hoewel er nog veel onduidelijk is, valt er vanaf “ravijnjaar” 2026 een fors gat in onze begroting door een lagere uitkering vanuit het Rijk. Wij roepen het college op om de kop niet in het zand te steken, maar nu alvast een palet aan mogelijke bezuinigingen te gaan uitwerken, zodat de gemeenteraad straks goed voorbereid keuzes kan maken om de begroting weer op de rails te krijgen.