Samen met raadsleden van andere Hulster fracties bezocht D66-fractievoorzitter Pieter de Bruijn de locatie bij Hoek waar Evides het drinkwater voor Zeeuws-Vlaanderen maakt. Hulst is mede-aandeelhouder van het waterbedrijf, dus het was ook een bezoek aan ons eigen bedrijf. Na een presentatie over strategie en financiën volgde een rondleiding langs de zuivering.
Steeds meer moeite voor hetzelfde glas water
Het water voor onze regio komt uit de Biesbosch. Het is oppervlaktewater, en daarin zit steeds meer wat er niet in thuishoort. Evides noemde het in de presentatie uitdrukkelijk: zeer zorgwekkende stoffen (ZZS) en zogeheten PMT-stoffen, zoals PFAS en bestrijdingsmiddelen uit de landbouw (zie de foto van de slide). PMT staat voor persistent, mobiel en toxisch. Het zijn stoffen die niet afbreken, met het water overal terechtkomen en schadelijk zijn. Die combinatie maakt ze zo lastig te verwijderen. Voor Evides is dit een grote zorg en een snel oplopende kostenpost.
Evides haalt die stoffen eruit, onder meer met koolfilters, net zo lang tot het water aan de wettelijke normen voldoet. Wat bij u uit de kraan komt is veilig en wordt zelfs strenger gecontroleerd dan flessenwater. Dat is wat ons betreft één reden te meer om eindelijk vaart te maken met openbare kraanwatertappunten.
Maar zuiveren kan veel, niet eindeloos. Evides dringt er daarom al langer bij overheden op aan om de bronnen zelf beter te beschermen. Het bedrijf wil dat lozingsvergunningen vooraf worden getoetst op hun effect op drinkwaterbronnen. Ook wil het dat stoffen als PFAS worden aangepakt op de plek waar ze vandaan komen.
Beeld: D66 Hulst
Wie vervuilt, betaalt. En liever nog: niet vervuilen
Voor D66 Hulst sluit dit aan op waar we al jaren voor knokken. “Deze stoffen horen niet in ons water. Als samenleving moeten we ze zo min mogelijk gebruiken, laat staan lozen in de natuur”, zegt Pieter de Bruijn. “Want uiteindelijk krijgen we ze zelf weer binnen, via ons eten en ons drinkwater. Je kunt een zuivering blijven uitbreiden, maar dan betaalt de inwoner via de waterrekening voor andermans vervuiling.”
Daarom diende D66 Hulst eerder de motie in om de PFAS-schade te verhalen op 3M, die de raad in december 2024 steunde. We vroegen ook aandacht voor het beperken van bestrijdingsmiddelen en trokken samen met HulstPLUS aan de bel over staalslakken.
Wat ons betreft gebruikt Hulst ook zijn positie als aandeelhouder. Steun de oproep van Evides richting provincie, Rijk en Europa, en kijk lokaal kritisch naar alles wat in onze bodem en ons water terechtkomt.
Beeld: D66 Hulst
Hier reden we een rondje rond de waterbekkens.