D66 Hulst bindt strijd aan met hoge laadkosten: “Einde aan de laadpaalloterij”
HULST – Het opladen van een elektrische auto is in de gemeente Hulst vaak onnodig duur in vergelijking met de rest van het land. D66 Hulst vindt deze ‘laadpaalloterij’ onacceptabel en dient daarom een motie in om de tarieven transparanter en concurrerender te maken. Het doel is helder: eerlijke prijzen en meer keuzevrijheid voor de elektrische rijder in onze gemeente.
Terwijl in andere delen van Nederland de prijzen voor openbaar laden dalen, betalen inwoners van Hulst vaak de hoofdprijs. Uit recent onderzoek blijkt dat de verschillen tussen gemeenten enorm zijn, waarbij Hulst negatief opvalt met tarieven die tot de hoogste van de regio behoren. Voor D66 is de maat vol. Elektrisch rijden moet gestimuleerd worden, niet bestraft met exorbitante kosten.
Gebrek aan concurrentie
De oorzaak van de hoge prijzen ligt volgens D66 in het gebrek aan marktwerking. Momenteel is het aanbod van laadpalen in Hulst in handen van slechts een zeer beperkt aantal aanbieders. Deze marktdominantie zorgt ervoor dat er geen prikkel is om de prijzen te verlagen.
“Inwoners zijn nu overgeleverd aan de tarieven die deze weinige aanbieders dicteren,” aldus D66 Hulst. “Er valt niets te kiezen. Wie elektrisch rijdt en afhankelijk is van een openbare paal, betaalt simpelweg te veel. Dat remt de verduurzaming en jaagt inwoners op kosten.”
Motie: Openbreken van de markt
Om dit te doorbreken kondigt D66 Hulst een nieuwe motie aan (zie bijlage). In deze motie wordt het college opgeroepen om actief beleid te maken voor meer concurrentie op de laadpaalmarkt. Concreet pleit de motie voor:
1. Transparantie: Duidelijk inzicht in de opbouw van de tarieven voor de gebruiker.
2. Meer aanbieders: Het actief toelaten en aantrekken van meerdere exploitanten in de gemeente, zodat concurrentie de prijs kan drukken.
3. Eerlijke voorwaarden: Zorgen dat contracten met aanbieders niet leiden tot monopolies in bepaalde wijken of kernen.
Van kabelgoot naar eerlijke prijs
D66 Hulst zet zich al jaren in voor de elektrische rijder. Eerder kreeg de partij de handen al op elkaar voor de introductie van de ‘laadkabelgoot’, waardoor mensen zonder oprit toch veilig vanuit huis kunnen laden. “De infrastructuur wordt beter, de regels worden soepeler, maar als de prijs aan de paal te hoog blijft, haken mensen alsnog af,” stelt de fractie. “Met deze motie zetten we de volgende logische stap: na het kunnen laden, moet nu ook het betaalbaar laden geregeld worden.”
Oproep
De motie zal binnenkort worden behandeld in de gemeenteraad. D66 Hulst roept de andere partijen op om deze stap te steunen en samen te kiezen voor de portemonnee van de inwoners en een duurzame toekomst voor Hulst.
Lees hier de motie.
Lees hier alles over EV’s opladen.
Beeld: Wendy Peereboom fotografie