Anita Brandsma-Gorbahn
LET OP: auteursrechten ontbreken. S.v.p. de auteursrechten invullen voor deze afbeelding before using it.
Digitale weerbaarheid is democratische weerbaarheid
Vrije democratische samenlevingen staan onder druk: polarisatie en extremisme nemen toe, en het vertrouwen in politiek, rechtsstaat, wetenschap, media en de EU neemt af.
Buitenlandse en binnenlandse actoren zetten sociale media en AI in om desinformatie te verspreiden en bevolkingsgroepen bewust te manipuleren.
Weerbaar tegen cyberdreiging
Ook het aantal hackaanvallen door statelijke en criminele actoren neemt toe. Cybersecurity experts verwachten dat deze trend in de nabije toekomst door de ontwikkeling van steeds krachtigere AI-modellen uit de VS en China en de inzet van AgenticAI zal worden versterkt.
Hybride oorlogsvoering en cyberaanvallen zijn vanuit het perspectief van de aanvaller snel, effectief en veilig – de pakkans is klein en de reactie van defenders momenteel minder snel en effectief dan die van de aanvallers.
Cyberaanvallen kunnen zowel rechten van individuele burgers raken (denk aan privacy) als kritieke infrastructuur verstoren en bijvoorbeeld financiële markten ontwrichten. Het is daarom cruciaal om Nederland beter te wapenen tegen cyberwarfare en cybercriminelen.
Investeren in digitaal weerbare burgers
Maar er is meer nodig om onze vrije democratische samenleving te beschermen. Binnen de werkgroep Digitale Weerbaarheid wil ik mij ook voor drie andere onderling verbonden pijlers van Digitale Weerbaarheid inzetten: het versterken van democratisch burgerschap, het aanleren van kritisch denkvermogen, en het structureel verankeren van digitale geletterdheid in het onderwijs – voor alle schoolniveaus, leeftijden en bevolkingsgroepen.
Democratische grip op AI
Deze visie op Digitale Weerbaarheid is in lijn met actuele Europese regelgeving zoals de EU AI Act en de EU Digital Services Act en is geïnspireerd door de visie van o.a. oud-D66-Europarlamentariër en technologie-expert Marietje Schaake en van AI-onderzoeker en Stevinpremie-winnaar Claes de Vreese.
Als politicoloog met minor in Rechten volg ik de nationale en internationale ontwikkelingen en initiatieven op het gebied van AI met grote belangstelling. Hierbij horen vraagstukken omtrent democratische controle en transparantie, nationale en internationale regulering, EU-regelgeving, digitale (Europese) souvereiniteit en het waarborgen van (digitale) burger- en mensenrechten.
AI is meer dan een technologisch vraagstuk
Daarnaast houd ik mij binnen de themagroep Digital66 met de ethische, maatschappelijke, milieu-, arbeidsmarkt-, rechtsstatelijke, mededingings- en geopolitieke vraagstukken rond kunstmatige intelligente bezig, en met de manier waarop deze aspecten onze democratische samenlevingen raken.
Technologie moet van en voor iedereen zijn
Als vrouw, moeder van drie dochters en EBN-lid heb ik bovendien oog voor vraagstukken rond gendergelijkheid, bias en discriminatie en vind ik dat AI te belangrijk is om alleen aan tech-bro’s in de VS of China over te laten.