Waarom we vóór de onderdoorgang in Odijk kiezen

Op 10 juli 2025 heeft de gemeenteraad van Bunnik in ruime meerderheid ingestemd met het ontwerp voor de onderdoorgang onder de N229 bij De Vork en de Vinkenburgweg. D66 is voorstander van deze veilige en aantrekkelijke fietsverbinding.

Belangrijke stap

Met het besluit van de raad is een belangrijke stap gezet naar de realisatie van een duurzame verbinding tussen de nieuwe wijk Kersenweide, Het Burgje en bestaand Odijk. D66 zet woningbouw in om de leefbaarheid en het voorzieningenniveau in onze dorpen te versterken. Daarmee gaat woningbouw over meer dan alleen huizen bouwen. We bouwen aan levendige gemeenschappen.

Leefbaarheid en veiligheid als uitgangspunten

D66 staat voor een leefbare, veilige en aantrekkelijke gemeente. In die visie past een veilige, comfortabele en toegankelijke verbinding tussen de nieuwe wijk Kersenweide en het bestaande dorp Odijk. Kinderen moeten veilig kunnen fietsen naar school of sportclub, ouderen moeten eenvoudig toegang hebben tot de huisarts, en bewoners moeten zich niet gedwongen voelen de auto te gebruiken voor korte afstanden binnen ons dorp. Te veel autogebruik door nieuwe bewoners legt te veel druk op de leefbaarheid in bestaand Odijk, met name rond De Meent.

De onderdoorgang onder de N229 is daarom een passende oplossing. Zonder deze verbinding blijft de N229 een harde barrière tussen oude en nieuwe woonwijken – een ervaring die we in Het Burgje al kennen. Dat leidt tot verkeersonveilige situaties en een belemmering voor ontmoeting en samenleven. We horen regelmatig verhalen van ouders met kleine kinderen die het heel spannend vinden om met hun jonge kind de oversteek te maken.

Enige logische keuze

De afgelopen jaren zijn er verschillende alternatieven onderzocht: bruggen, rotondes, een verdiepte ligging van de N229, het verleggen van de weg, andere locaties voor de onderdoorgang. Juist omdat we ons ook realiseren dat de voorliggende oplossing ook nadelen heeft voor een aantal omwonenden. Elk alternatief is getoetst op haalbaarheid, uitvoerbaarheid en betaalbaarheid. Andere varianten zijn niet haalbaar, niet uitvoerbaar of niet betaalbaar gebleken.

Dat maakt het voorgestelde ontwerp bij De Vork niet alleen de beste, maar ook de logische keuze. Een keuze die voldoet aan de uitgangspunten van de gemeenteraad: veilig, aantrekkelijk, betaalbaar en uitvoerbaar.

Verdere uitwerking

Wat D66 betreft blijven we met elkaar in gesprek tijdens de definitieve uitwerking van de plannen. Zodat we samen werken aan een aantrekkelijke gemeente waar het fijn wonen is.