Het gesprek vond plaats in aanwezigheid van GemeenteBelangen en Voortvarend Voorst. Kort voor aanvang bleek ook de VVD aan te sluiten. Deze drie partijen bezetten samen twaalf zetels en beschikken daarmee over een meerderheid.
De terugkoppeling van het gesprek van D66 met verkenner Jan-Herman de Baas
Op 11 april heeft D66 Voorst een tweede gesprek gevoerd met verkenner Jan-Herman de Baas. Zijn opdracht is te onderzoeken welke stabiele meerderheidscoalitie kan worden gevormd op basis van de verkiezingsuitslag. In dat kader heeft hij in eerste instantie gesproken met GemeenteBelangen en Voortvarend Voorst: de grootste partij en de partij met de grootste stemmenwinst. Samen goed voor tien van de eenentwintig zetels in de gemeenteraad.
D66 is vervolgens uitgenodigd om te spreken over de mogelijkheden om, naast deze twee partijen, tot een meerderheid te komen.
LET OP: auteursrechten ontbreken. S.v.p. de auteursrechten invullen voor deze afbeelding before using it.
Inzet van het gesprek
D66 heeft in het gesprek benadrukt altijd positief en constructief te willen opereren in de gemeenteraad. Op onze speerpunten – woningbouw, energietransitie, natuur en bestuurskracht – denken wij actief mee en ontwikkelen wij waar nodig eigen voorstellen.
In het gesprek is gesproken over een mogelijke uitbreiding van de huidige samenwerking (GemeenteBelangen, Voortvarend Voorst en VVD) met D66. Wij hebben daarbij aangegeven open te staan voor deelname, mits wij als volwaardige coalitiepartner kunnen deelnemen. D66 kan in dat geval ook een kwalitatieve bestuurder leveren. Gegeven de zetelverdeling (GB: 5, VV: 5, VVD: 2, D66: 1) kan worden gedacht aan een inrichting met deeltijdwethouders en/of compactere portefeuilles.
Voor een rol als gedoogpartner hebben wij nadrukkelijk bedankt. Een dergelijke constructie zou D66 in een uitzonderingspositie plaatsen ten opzichte van andere partijen en daarmee de verhoudingen in de gemeenteraad onnodig compliceren. Indien partijen breder willen samenwerken dan de coalitie, ligt het voor de hand alle partijen daarin gelijk te behandelen.
Waarom D66 in deze coalitie past
Een coalitie van GemeenteBelangen, Voortvarend Voorst, VVD en D66 bestrijkt een breed deel van het politieke spectrum in Voorst. D66 kan binnen zo’n samenwerking een verbindende rol vervullen. Ons programma raakt op meerdere punten aan dat van de andere partijen, waardoor compromissen inhoudelijk dichtbij onze uitgangspunten blijven.
Daarnaast kan D66 bestuurlijke kwaliteit toevoegen, evenals een sterk regionaal en landelijk netwerk.
Vervolg
Het is nu aan de drie partijen en de verkenner om te bepalen of zij een coalitie met vier partijen wenselijk achten. Wij verwachten het advies van de verkenner op korte termijn.