8. Sociaal beleid verbeteren en perspectief bieden

Terugdringen armoede krijgt hoge prioriteit. De boodschappen worden steeds duurder. De energierekening wordt per jaar hoger. En ga zo maar door. Veel mensen hebben aan het eind van hun besteedbaar inkomen nog een stukje maand over. Bijvoorbeeld van de 15.700 huishoudens in Bronckhorst kampen 700 huishoudens met energie-armoede. Voor hen is simpelweg de rekening te hoog. Daardoor kunnen zij ook niet investeren in energiebesparende maatregelen en komen daardoor in een vicieuze cirkel terecht. D66 Bronckhorst wil bij lokale regelingen daarmee rekening houden. Wij willen een geleidelijk afbouwende schaal en geen scherpe inkomensgrens als mensen nét meer gaan verdienen dan de grens toelaat. Door vroegtijdige signalering krijg je meer zicht op mensen die met schuldenproblematiek te maken hebben. Daardoor kunnen hogere schulden worden voorkomen en later dus duurdere maatschappelijke kosten – denk daarbij aan zorgkosten.

Meer financiële armslag voor mensen in de bijstand. Wij willen bijzondere bijstand mogelijk maken voor mensen met een inkomen tot 130% van het wettelijk minimumloon. Deze aanvulling helpt mensen onverwachte en of extra uitgaven te betalen zoals medische kosten, kosten m.b.t. aanschaf hulpmiddelen, de eigen bijdrage schuldhulpverlening, de kinderopvang en een tegemoetkoming eigen risico zorgverzekering. In urgente schrijnende situaties willen wij maatwerk leveren en deze norm opplussen naar 140%. De witgoedregeling handhaven wij voor schrijnende gevallen.

Bijverdienen en de bijstand. Wij willen het aantrekkelijker maken voor mensen in een uitkering om (in deeltijd) te gaan werken. We kiezen ervoor de vrijlatingsregeling vast te stellen op 450 Euro per maand. Op deze wijze houden mensen in een uitkering meer geld over voor de boodschappen. Daarnaast kan dan worden gespaard voor onverwachte uitgaven en zullen inwoners minder financiële problemen krijgen. Wij doen dit ook om voor hen de kansen op de arbeidsmarkt te verbeteren. Het is goed voor het CV en om werkervaring op te doen. Dit alles kan uiteindelijk leiden tot uitstroom uit een uitkering. Daar vaart iedereen wel bij. Minder stress betekent minder gezondheidsklachten en dus minder zorgkosten.

Perspectief nodig voor (jonge) nieuwkomers. Binnen De Achterhoek zijn afspraken gemaakt over de opvang van vluchtelingen. Deze opvang wordt betaald door de Rijksoverheid. Iedere gemeente in de Achterhoek doet datgeen waarmee ze de meeste ervaring mee heeft. Naoberschap in onze regio. Zo neemt bijvoorbeeld Winterswijk de regie over 500 asielzoekers die tijdelijk verblijven in een AZC.
Bronckhorst heeft ervaring in het opvangen van Alleenstaande Minderjarige Vreemdelingen. Dat zijn minderjarigen die alleen zijn gevlucht en in Nederland asiel aanvragen. Bronckhorst vangt deze groep al jaren enige tijd op in accommodaties op camping de Betteld. Dat houdt op. Deze amv’ers zullen komende jaren tijdelijk worden gehuisvest in Hengelo en in Vorden. Net als voor iedere jongere geldt ook voor deze groep dat zonder perspectief deze zich gaat vervelen. Een duidelijke dagindeling voorkomt dat. Dat doen we bijvoorbeeld door het realiseren van onderwijs van Nederlandse les op de ISK-school in Vorden. Perspectief ontstaat verder door nieuwkomers de mogelijkheid te geven om een stage te kunnen laten doen bij organisaties en bedrijven. En door te sporten bij onze verenigingen. Daardoor krijgen deze jongeren de kans om sneller en beter deel te gaan uitmaken van onze gemeenschappen. 
We houden vast aan de eerder in de gemeenteraad vastgestelde kaders rondom de komst van amv’ers. Dat houdt kortweg in dat de sociale veiligheid van eenieder scherp in de gaten wordt gehouden en zo nodig wordt ingegrepen wanneer deze in het geding komt.

Goede integratie van nieuwkomers zorgt voor broodnodige arbeidskrachten. Voor zowel gevluchte Oekraïners als voor vluchtelingen die vanuit elders in de wereld hier terecht zijn gekomen geldt dat zij zo snel mogelijk de Nederlandse taal moeten leren. Dat geeft niet alleen de vluchtelingen houvast maar ook onze gemeenschappen. Zo kunnen we maximaal gebruik maken van elkaars kennis, capaciteiten en talenten. Nieuwkomers zal Bronckhorst in de toekomst hard nodig hebben in de zorg en andere sectoren om vacatures die zullen gaan ontstaan en er al zijn te kunnen invullen. Vooralsnog neemt het aantal werkenden af binnen onze gemeente door de dubbele vergrijzing van onze bevolking; onze inwoners worden ouder en het aantal ouderen neemt toe.

Integratie begint op dag één met cursussen: naast Nederlands ook met waardevolle vakken, zoals ondernemerschap, digitale vaardigheden en Engels. Deze cursussen zijn ook toegankelijk voor mensen uit de buurt: mensen die zij aan zij trainingen volgen leren elkaar beter kennen. Dan blijkt vanzelf dat we allemaal mensen zijn met dezelfde wensen om samen verder te komen. En kunnen we onze naoberschap cultuur overbrengen naar anderen. Vaak blijkt in de praktijk dat we daarin dan vaak niet veel verschillen met nieuwkomers in Bronckhorst.

Iedereen gelijke kansen. Wij willen dat iedereen in Bronckhorst wordt gezien, meetelt en een eerlijk toekomstperspectief krijgt. Dat geldt voor onze huidige inwoners, maar ook voor nieuwkomers zoals arbeidsmigranten en vluchtelingen, die ieder hun eigen achtergrond en verhaal hebben.

We hechten aan een samenleving waarin we elkaar ruimte geven, maar óók samen zorgen voor veiligheid en leefbaarheid. Daarom willen we grip houden op de komst en begeleiding van Alleenstaande Minderjarige Vluchtelingen, zodat opvang zorgvuldig, beheersbaar en goed georganiseerd verloopt — in het belang van zowel hen als onze dorpen.

Particuliere initiatieven van inwoners, verenigingen, kerken, buren en andere maatschappelijke organisaties die zich inzetten om mensen te helpen en erbij te betrekken, kunnen rekenen op onze steun. Samen maken we Bronckhorst sterker en zorgzamer.

Kunnen meedoen is vanzelfsprekend voor iedereen. Wij staan voor een samenleving binnen Bronckhorst waarin ongeacht je afkomst, je seksuele geaardheid, je religie, je levensfilosofie, neurodiversiteit, wel of niet zichtbaar gehandicapt, jij jezelf kunt zijn en mee kan doen binnen onze gemeenschappen, verenigingen en al die andere plekken waar je mensen ontmoet. Veilig en vertrouwd. Daarbij hoort ook vanzelfsprekend dat publieke voorzieningen zonder fysieke drempels makkelijk toegankelijk moeten zijn. Kortom wij streven een inclusieve gemeente Bronckhorst na.

Kies je D66 Bronckhorst dan kies je voor perspectief bieden aan onze inwoners