Verkeer en vervoer

D66 staat voor duurzaam vervoer over toegankelijke en veilige wegen. Dit betekent volop ruimte voor voetgangers en fietsers. De wegen rond en in de kernen dienen zo ingericht te worden dat overlast van zwaar en doorgaand verkeer zo veel mogelijk tegen gegaan wordt. Met name de oude kernen zouden alleen toegankelijk voor bestemmingsverkeer gemaakt moeten worden. In Monnickendam is in 2025 de zogenaamde ‘blauwe zone’ ingevoerd in de binnenstad om de parkeeroverlast te bestrijden.

Wat vindt D66 belangrijk?

Als de blauwe zone niet voldoende verlichting van de parkeerdruk oplevert, zal betaald parkeren in overweging moetengenomen worden.
 
De invoering van betaald parkeren in heel Amsterdam kan van invloed zijn op de parkeerdruk in onze kernen, doordat forensen in Waterland gaan parkeren om vervolgens met de – goede – OV-voorzieningen door te reizen. Het invoeren van blauwe zones in Broek in Waterland, Watergang en Ilpendam zou een middel kunnen zijn om deze vorm van overlast te voorkomen.
 
De buurtbus is een goede toevoeging voor die kernen, die niet aangesloten zijn op het openbaar vervoer. Ook andere vormen om de bereikbaarheid van die kernen te bevorderen, zoals OV-fietsen in de buurt van bushaltes en centrale plekken in de oude kernen, verdienen het om nader onderzocht te worden.
 
Woningbouw in onze en naburige gemeenten zal leiden tot een toename van het verkeer op de toch al overbelaste N247 en N235. Om de bereikbaarheid van Waterland niet verder onder druk te zetten, zullen we daar rekening mee moeten houden.

Concrete acties

  • Het autoverkeer in de kernen moet zoveel mogelijk beperkt worden tot bestemmingsverkeer. Dat betekent dat er maatregelen getroffen zullen worden om sluip- en doorgaand verkeer tegen te gaan. Met name tijdens spitsuren;
  • De parkeerdruk in de kernen met een goede OV-verbinding met Amsterdam goed monitoren om op te kunnen treden als deze te groot wordt;
  • De beperkingen voor zwaar en te lang verkeer moeten beter gehandhaafd worden.
  • De effecten van de blauwe zone in de binnenstad van Monnickendam moeten met regelmaat gemonitord worden. Als deze maatregel onvoldoende blijkt op te leveren op de parkeerdruk, moeten aanvullende of vervangende maatregelen getroffen worden, zoals bijvoorbeeld betaald parkeren;
  • Meer gelegenheid om de fiets te stallen, vooral in de oude kernen en bij bushaltes.
  • Het aantal 30 km/u-zones zoveel mogelijk uitbreiden. Daar waar de verkeersveiligheid en de kwetsbaarheid van de bebouwing in het geding is, de invoering of uitbreiding van 15 km/u-zones overwegen;
  • De gemeente moet blijvend een actieve lobby voeren om de onderdoorgang in de N247 in Broek in Waterland te realiseren;
  • Aandacht voor de verkeersveiligheid in de dorpskern van Marken.