Onze inbreng in oktober 2025

LHBTIQA+ in diversiteitsbeleid

Diversiteitsbeleid is al jaren een gevoelig punt in de gemeente Schouwen-Duiveland. Aanleiding voor dit gesprek was destijds een roep vanuit LHBTIQA+’ers om te helpen met de acceptatie van diversiteit. Met het hijsen van de regenboogvlag en het opstellen van beleid. De regenboogvlag wordt nog steeds niet door de gemeente zelf gehesen, maar door mensen van stichting De Roze Olifant (de burgemeester was gelukkig aanwezig!) en het (nieuwe) beleid hebben we deze maand besproken in de raad. Wat bleek? In heel het document werd geen één keer LHBTIQA+ genoemd. Uiteraard is diversiteit breder dan dit, maar juist deze groep heeft (inter)nationaal steeds vaker te maken met achteruithollende acceptatie en was de aanjager van dit beleid. Samen met andere partijen hebben we daarom een amendement aangenomen gekregen om deze groep ook te noemen in het beleid. Wat dit oplevert? Niet veel. Daarom blijven we ons inzetten voor meer draagvlak in de gemeenteraad om meer te doen voor deze mensen.

Fietspad over de Vroongronden

Het blijft een terugkerende vraag van ons: wanneer wordt het fietspad dat over de Vroongronden in de Westhoek loopt gerepareerd? De staat van dit fietspad is namelijk zo slecht dat er zelfs waarschuwingsborden geplaatst zijn. Omdat het fietspad van Staatsbosbeheer is en zij geen budget en direct belang bij goed onderhoud hebben, gebeurt er al heel lang niets en voelt ook het college zich niet verantwoordelijk. Voor fietsers maakt het echter niet uit wie verantwoordelijk is, zolang het pad maar goed fietst. De wethouder gaf aan het te blijven benoemen en waarschijnlijk in januari 2026 meer te weten over de plannen van Staatsbosbeheer, dus we zullen er dan weer naar vragen. In de toekomst zien we graag dat de gemeente budget, beheer en onderhoud overneemt van Staatsbosbeheer. Op die manier bewaken we zelf de kwaliteit en geven we prioriteit aan goed fietscomfort.

Zwemles voor minima

De gemeente heeft verschillende regelingen om mensen met weinig geld te helpen. Bijvoorbeeld ouders van brugklassers die een laptop nodig hebben. Het college is positief over deze regelingen en dat zijn wij ook (hoewel we vinden dat deze regelingen gerichter onder de aandacht kunnen worden gebracht). Een van deze regelingen gaat over zwemles voor statushouders. 92 mensen zijn hiervoor uitgenodigd, 23 hiervan hebben zich aangemeld, 11 zijn er daadwerkelijk gestart 3 hebben hun diploma behaald. De overige 12 staan op de wachtlijst. Dit betekent dat er van de gereserveerde €52.424 euro nog een hoop over blijft. Opnieuw hebben wij daarom gevraagd of deze regeling kan worden uitgebreid naar alle andere Nederlandse volwassenen die qua inkomen in aanmerking komen voor dit steuntje in de rug; statushouder of niet. De wethouder ziet geen reden om dit te doen. Wij zien echter geen reden om dit níét te doen, want deze situatie is oneerlijk. We komen hier op terug.

Goed overleg is het halve werk

Als een bedrijf, een particulier, een overheid of wie dan ook iets gaat (ver)bouwen, is het belangrijk dat diegene(n) dat in goed overleg met zijn omgeving doet. Dat noem je participatie. De gemeente heeft hier een handreiking voor opgesteld en daar zijn wij erg blij mee, want goed overleg van tevoren is het halve werk! Daarnaast is het belangrijk dat in sommige gevallen de gemeenteraad altijd een bindend advies mag geven. Het gaat immers vaak om aanpassingen in de ruimte die invloed hebben op de samenleving (denk aan het plan voor het zonnepark bij Ellemeet, of de bedrijfspanden langs de Weg naar de Val). Omdat de lijst van deze gevallen in onze optiek nog niet compleet was, hebben we een amendement aangenomen gekregen om deze lijst uit te breiden, zodat de gemeenteraad vaker het laatste woord heeft. Daarnaast hebben we met een motie gevraagd om te verkennen hoe ook erfgoed meegenomen kan worden in deze lijst. Zodat de beschermde stads- en dorpsgezichten niet zomaar verbouwd kunnen worden. Ook dit voorstel is aangenomen!